Evropští lídři se v neděli na summitu v Londýně shodli na silné podpoře Ukrajiny, popisuje kanál France 24. Britský premiér Keir Starmer ale taky řekl, že plánují připravit společně s Ukrajinou mírovou dohodu a tu následně představit Spojeným státům.
"Teď není vhodná chvíle na další řeči. Je čas jednat. Je čas postavit se do čela a sjednotit se na novém plánu pro spravedlivý a trvalý mír," uvedl Starmer. Podle něj má vzniknout "koalice ochotných". Mimo jiné se diskutuje o vyslání evropských vojáků, aby dohlíželi na mír na Ukrajině.
[chooze:article;value:600556]
Francouzský prezident pro list Le Figaro nastínil bližší detaily údajné připravované nabídky. Jako alternativu navrhl měsíc trvající "příměří ve vzduchu, na mořích a v energetické infrastruktuře".
"Víme, jak to můžeme posoudit. Musíte si uvědomit, že dnešní frontová linie je ekvivalentem linie Paříž–Budapešť. V případě příměří by bylo velmi obtížné kontrolovat, zda je linie fronty respektována," popsal Macron údajnou výhodu takového řešení.
Mírové jednotky byl ale podle něj měly na Ukrajinu zamířit až později, aby dohlížely na dosažený mír. "Chceme mír. Nechceme ho ale za každou cenu, bez záruk," dodal francouzský prezident.
[chooze:article;value:600493]
Podle deníku Financial Times ale Macronův návrh nemá podporu Londýna. "Na stole jsou různé možnosti, které podléhají dalším jednáním s americkými a evropskými partnery, ale měsíční příměří nebylo dohodnuto," řekl nejmenovaný britský představitel.
"Ukrajinci se skutečně obávají, že jakákoli krátká přestávka ve válce jednoduše poskytne Rusům čas na přezbrojení, přeskupení a opětovnou invazi," uvedl britský ministr obrany Luke Pollard. "Jediné, co si opravdu nemůžeme dovolit, je mír, který nevydrží. To si nemůže dovolit Ukrajina, Evropa ani Spojené státy," kritizovala italská premiérka Giorgia Meloniová. Možnost odmítal i ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.
[chooze:article;value:600568]
Jak popisuje Financial Times, plány Macrona a Starmera mají za cíl i obnovení vztahů s USA a zapojení Evropy do vyjednávání. "Evropa musí Donaldu Trumpovi dokázat, že je součástí řešení krize na vlastním kontinentu, nikoliv součástí problému," popisuje list jejich postoj.
Podle britských úředníků by mírová mise na Ukrajině byla bez účasti Spojených států odsouzená k neúspěchu a bylo by třeba, aby evropské vojáky USA podporovaly ze vzduchu. Americký prezident Donald Trump ale zatím nenaznačuje, že by takové možnosti byl otevřený.
Plán Macrona a Starmera dosud taky nezískal příliš silnou podporu dalších evropských politiků. Vyslat vojáky se zatím nezavázali klíčoví spojenci jako Polsko nebo Německo.
Summit v Londýně a stav války na Ukrajině rozebral bezpečnostní analytik Zdeněk Petráš (3/2025):
Kontakt a celý článek naleznete na serveru (http://domovstesti.blog.cz/) zde.