Podle členky Mladých Espéďáků Olgy Tietz se v Česku nežije úplně špatně, ale taky ne dobře. "Je spousta matek samoživitelek, je spousta rodin, které jsou na hranici chudoby, nemají potraviny, nemají peníze," řekla. Připomněla i složitou situaci mladých lidí, třeba v dostupnosti bydlení.
"Žijeme v době největšího materiálního blahobytu, který tahle země, kdy měla," komentoval situaci v České republice předseda Mladých konzervativců, mládežnické organizace ODS, Jan Hroudný. Přiznává sice, že problémy zmíněné Tietz jsou reálně, ale i tak se "máme dobře" a ani "si toho nevážíme".
[chooze:article;value:585633]
Zřejmě i proto Hroudný podporuje premiéra Petra Fialu (ODS), který podle něj má "jasný mandát" od členů ODS. "Já ho vidím jako jediného myslitelného lídra," uvedl. Připomněl situaci před posledními sněmovními volbami, kdy Fialovi také nebyly přičítány velké šance. "Volby dokázal vyhrát a věřím, že to může znovu dokázat i v příštím roce," dodal.
Stejně tak stojí za svým předsedou i Tietz. "Pana Okamuru vnímám jako skvělého lídra našeho hnutí," řekla. Podle ní má SPD dobrý koaliční potenciál a bude spolupracovat s kýmkoliv, kdo bude chtít, včetně komunistů, které prý není možné odsuzovat jako celek.
[chooze:article;value:586030]
A velmi rozdílně se oba mladí politici dívají i na zahraniční politiku. "Jsem na to nesmírně hrdý. Jsem přesvědčený, že právě zahraniční je jeden z největších úspěchů této vlády. Považuji to za principiálně správné," komentoval Hroudný český postoj k Ukrajině. Třeba neschopnost odstřihnout se o ruského plynu považuje za výsledek nutnosti vyvažovat různé zájmy v zahraniční i domácí politice.
Zato Tietz, přestože je původem Ukrajinka narozená v Kyjevě, považuje poskytování zbraní Ukrajině za eskalaci. "Já souhlasím s tím, aby co nejdříve byl vyjednán mír," vysvětlovala s tím, že by za to stálo i postoupení okupovaných území Rusku.
Na celý díl pořadu Za pět minut dvanáct se můžete podívat zde:
Kontakt a celý článek naleznete na serveru (http://domovstesti.blog.cz/) zde.