Portál Severe Weather představil nové modely, které poodhalují letošní zimu. Globální počasí bude podle nich i nadále ovlivňovat meteorologický jev La Niña. Ta má sice vliv primárně na počasí ve Spojených státech a v Kanadě, dopad má ale i na Evropu. Jen na něj nepůsobí až do takové míry.
Z modelů vyplývá, že v prosinci na většině území Evropy napadne méně sněhu než obvykle. Výjimku tvoří jen některé oblasti Skandinávie, kde může v důsledku nízkého tlaku vzduchu a tryskového proudění nad severní Evropou sněžit více.
Sněhových srážek bude postupně ubývat a leden už se svému normálu bude vymykat hodně. A to zejména ve střední a západní Evropě. Na sněhové srážky má být podprůměrný i únor, ovšem ne tak silně jako leden. Sněhu by tak mohlo být více. Vydatnější sněhovou nadílku by v únoru měly očekávat například západní Alpy.
[chooze:article;value:581961]
Březen je sice ještě velmi daleko, první březnové předpovědi ale naznačují podobný trend jako během. To znamená, že sněžit by v Evropě mělo spíše slabě, výjimkou budou opět severní části.
Meteorologové také očekávají, že letošní zima bude obecně teplotně nadprůměrná. "Když se podíváme na předpověď povrchových teplot nad Evropou, vidíme na většině kontinentu teplejší zimu," uvedli.
Chladněji by mělo být již ve zmíněné Skandinávii a také ve východní Evropě, píše web Meteo Giornale. Tam by totiž mohly začátek meteorologické zimy ovlivnit polární proudy.
V Krkonoších napadl letošní první sníh už v září. Podívejte se na reportáž TV Nova (09/2024):
Kontakt a celý článek naleznete na serveru (http://domovstesti.blog.cz/) zde.