Ekonomka Markéta Šichtařová považuje zavedení povinných kvót pro ženy za ideologický experiment. "Jsem proti zavedení povinných kvót. Genderová politika vede k selekci lidí podle příslušnosti k nějaké skupině a víme, k čemu taková selekce v minulosti vedla. Je to kolektivistická politika. A je jedno, jestli má podobu komunismu, fašismu nebo teď zrovna genderové doktríny," sdělila v pořadu Za pět minut dvanáct.
Manažer Programu prosazování genderové rovnosti Otevřené společnosti Tomáš Pavlas s tím částečně souhlasí. "Selekce lidé podle pohlaví nějak probíhá a já vítám iniciativu Evropské komise, je to impuls k větší objektivitě a kompetenci při výběru lidí. Nebude tolik záležet na pohlaví, ale na schopnostech, kompetentnosti a transparentnosti," tvrdí Pavlas.
Podle Světového ekonomické fóra je Česká republika na 108. místě v rovnocennosti žen a mužů na vedoucích pozicích, což Pavlas nepovažuje za nejlichotivější. "Celosvětově jsou před námi některé africké nebo muslimské země," dodal.
[chooze:article;value:540200]
Šichtařová se domnívá, že když se začnou prosazovat kvóty, povede to k tomu, že do vysoké funkce se nedostane nejvhodnější kandidát za základě dovedností. "Mám problém s jakýmkoliv kvótami, třeba na sexuální orientaci, na národnostní menšiny, na lidi s nějakým fyzickým postižením. Lidé musí být vybíráni na základně svých schopností, ne na základě příslušnosti k jakékoli skupině," dodala.
Pavlas upřesnil, že ve směrnici Evropské komise stojí, že je potřeba vybírat na základě schopností. Jako příklad uvedl americké orchestry. "Před časem tam zavedli plenty při výběru nových členů, aby se vybíralo podle dovedností, nikoli podle pohlaví. A pozor, byla to iniciativa mužů. Najednou se v těch orchestrech začalo objevovat více žen," podotkl Pavlas.
[chooze:article;value:541170]
Šichtařová upozornila, že se nesmí zaměňovat význam pojmů rovnost a rovnost příležitostí. "To není totéž. Jako zaměstnavatel budu vybírat člověka, který je pro danou pozici nejvhodnější a má pro tu kterou funkci větší kompetence," zdůraznila.
Směrnice je podle jejího vyjádření nelogická. "Máme vybírat kvóty na hornice v dolech, dřevorubkyně, dozorkyně ve věznicích?" položila otázku. "Problém je v nedostatečné nabídce ženské práce," pokračovala.
Pavlas zase tvrdí, že při dodržování kvót by měl jít příkladem hlavně stát. Prostředí v Česku je podle jeho názoru pokřivené. "Musíme s tím něco dělat. Nevidím politickou vůli tento problém řešit. Směrnice se projednává EU deset let, snad nás posune dopředu," doufá.
Celý díl pořadu najdete zde:
Kontakt a celý článek naleznete na serveru (http://domovstesti.blog.cz/) zde.