Do Evropy se čím dál více rozšiřují tropické nemoci. Choroby jako horečka dengue nebo malárie přenáší tropičtí komáři, zejména pak komár tygrovaný. Hmyz se poměrně rychle rozšiřuje po v Evropě, kde se pro něj vytváří vhodné prostředí, a to i v severnějších částech.
Komár tygrovaný potřebuje vlhké a teplé podnebí, které obvykle nachází v tropech. S postupem klimatické změny ale dobré podmínky pro rozmnožování už nachází i na místech, která pro něj až donedávna byla příliš studená. Lékařka Rachel Loweová pro portál Guardian uvedla, že komáři se šíří nejen v Evropě, ale i v dříve nezasažených částech Asie, Severní Ameriky a Austrálie.
[chooze:article;value:549529]
Situace se má navíc v následujících 80 letech ještě zhoršovat. "Globální oteplování bude znamenat, že jedinci přenášející malárii a horečku dengue budou moci zahnízdit ve více regionech, kde na tyto nemoci nejsou imunní systémy obyvatel připravené," varovala Loweová.
Podle informací Evropského centra pro kontrolu a prevenci nemocí (ECDC) se rod komárů Aedes, který tropické nemoci přenáší, vyskytuje i v Česku. Výzkumníci odhalili jejich hnízda v Ústeckém, Karlovarském, Plzeňském a Jihočeském kraji. Samostatné jedince našli také ve Středočeském a Jihomoravském kraji a na Vysočině.
Letos se zřejmě bude dařit i běžným komárům, na které jsme v Česku zvyklí. Teplé počasí na začátku dubna je probralo a první komáři se tak už líhnou. V současnosti je kvůli ochlazení aktivita tohoto hmyzu nepatrná, blíží se však oteplení, které mu opět bude svědčit.
Před šířením komárů varovali vědci už loni v červnu. Připomeňte si reportáž (6/2023):
Kontakt a celý článek naleznete na serveru (http://domovstesti.blog.cz/) zde.