Noční oblohu ozáří roj meteorů. K vidění by mohly být i ohnivé koule

Tauridy se často nazývají "halloweenským rojem", protože se objevují na přelomu října a listopadu. Jedná se o pozůstatky komety Encke, která vznikla před 20 až 30 tisíci lety rozpadem jiného tělesa. Dělí se na dvě větve: Jižní a Severní. Na obloze je zahlédneme v druhé polovině listopadu, píše web Daily Galaxy.

Zatímco ta Jižní už svůj vrchol měla, Severní má být podle vědců z NASA nejsilnější kolem 18. listopadu před svítáním. "Severní Tauridy jsou viditelné po celém světě s výjimkou Antarktidy," vysvětluje Shannon Schmollová z Abramsova planetária na univerzitě v Michiganu.

Ačkoliv Severní Tauridy neprodukují tolik "padajících hvězd", pouze okolo pěti za hodinu, Leonidy mají jinou specialitu. Při jejich padání je šance vidět na nebi bolidy neboli ohnivé koule, tedy stav, kdy kousek komety kvůli své větší velikosti v atmosféře hoří déle. Takové koule jsou větší a jasnější než zbytek meteorů. Ty nejohnivější mohou dokonce zastínit jas planety Venuše. Leonidů se letos očekává kolem 15 až 20 za hodinu.

[chooze:article;value:568868]

Letos ale bude těžší roj pozorovat. Bránit v tom bude jas Měsíce, který během pondělní noci bude na 79 procentech svého dorůstání. Ke sledování tak bude třeba si najít velmi tmavé místo, daleko od měst. Vidět by měly být pouhým okem, odborníci ale doporučují být na místě delší dobu, aby si oči přivykly tmě, informovala CNN.

Pokud Tauridy a Leonidy nezastihnete, nemusíte zoufat. Do konce roku mají být k vidění ještě dva roje. Geminidy okolo 14. prosince a Ursidy okolo zimního slunovratu. Zajímavější z nich budou Geminidy, kterých může za hodinu spadnout až stovka.

Vesmírná krása. Čechy uchvátili Perseidy a polární záře (8/2024):

Kontakt a celý článek naleznete na serveru (http://domovstesti.blog.cz/) zde.