Předseda vlády Petr Fiala nedávno označil svůj kabinet, který je u moci tři roky, jako jeden z nejúspěšnějších v historii. "Plníme 93 % cílů, které jsme si dali v programovém prohlášení," řekl premiér s tím, že jde o věci, které jsou už hotové nebo se je podaří do konce volebního období dokončit,", řekl před pár dny.
Ne všichni s ním ale souhlasí. "Nechápu rozhodně tuto vládu jako nejúspěšnější právě z důvodu, že ona sama si kritéria tím, že vyvolala ta velká očekávání, že opravdu přijdou velké reformy, přijde konsolidace a z velké části to zůstalo nenaplněno. Možná bych vypíchnul Špidlovu vládu z tohohle hlediska, že prostě dokončila proces přistoupení s Evropské unii, který byl velmi náročný, ale politicky byla vlastně neúspěšná," domnívá se Ondřej Preuss, ústavní právník.
[chooze:article;value:585633]
Ekonom Miroslav Zámečník u vlády vyzdvihl oblast dopravní infrastruktury. "Co bych velmi ocenil, tak to je obrovský drive v oblasti výstavby dopravní infrastruktury, ať už dálniční, tak železniční. Na druhou stranu opatrná z mého pohledu byla v oblasti určitých moderních způsobů financování, respektive dosavadního nenalákání významných investorů v odvětvích, která jsou významná do budoucna. Osobně bych na první místo v tomto ohledu dal hned tu první vládu Václava Klause," uvedl.
Předseda České advokátní komory Robert Němec si u současné vlády cení spolupráce s resortem spravedlnosti. "Pokud bych měl hodnotit spolupráci s ministerstvem spravedlnosti, tak skutečně musím potvrdit, že za dlouhá léta je ta spolupráce nejlepší – výsledkem toho je i dosažení dohody o advokátním tarifu, který upravuje odměňování advokátů v režimu tzv. bezplatné právní pomoci," řekl Němec.
"Spousta věcí se velmi pokazila, například se zhoršila životní úroveň obyvatel tím, že vláda vůbec nic nedělala s inflací. Hodnotím nejlépe tu, kterou jsem zažil jako první, a to byla vláda Bohuslava Sobotky, byl velmi dynamický hospodářský růst," připojil Josef Středula, předseda Českomoravská konfederace odborových svazů.
[chooze:article;value:585747]
"Každá z těch vlád přinesla něco dobrého a každá z těch vlád něco nedořešila. Velký problém vidím v tom, že těch změn je příliš, že není nějaká dlouhodobá národní koncepce vzdělávání," upozornil Luboš Zajíc, prezident Asociace ředitelů základních škol.
Také ekonom Pavel Peterka má k současné vládě několik výhrad. "Tempo zadlužování se opravdu podařilo snížit, plníme maastrichtská kritéria a je pravdou, že tyto kroky byly velmi nepopulární, ale výrazně potřebné. I přes řadu slibů se jí nepodařilo nastartovat růst ekonomiky. Z hlediska hospodářské a zahraniční politiky vnímám jak nejúspěšnější první vládu Mirka Topolánka," upřesnil Peterka.
"Co se určitě podařilo, že se navýšily kapacity na školách, ať už na středních zdravotnických školách nebo na vysokých školách, to je určitě krok, který nám pomůže zastavit tu řítící se lavinu nedostatku zdravotnických pracovníků. Máme prostor pro zlepšení v tom, abychom racionalizovali ty studijní a vzdělávací obory," tvrdí Martina Šochmanová, prezidentka České asociace sester.
[chooze:article;value:584701]
Výkonná ředitelka Svazu měst a obcí Radka Vladyková kritizuje hlavně nepovedenou digitalizaci stavebního řízení. "Úplně se nepovedla digitalizace stavebního řízení, ale co se podařilo, tak třeba automatická valorizace odměňování členů zastupitelstva, podařily se některé dílčí změny," upřesnila.
"Samozřejmě každý politik bude říkat, že je nejúspěšnější, je potřeba vnímat volební výsledky – to je nejlepší vysvědčení," nechal se slyšet politolog Milan Školník.
"Já si myslím, že to je tak za 4 mínus a mohou si tu známku posledních pár měsíců zlepšit na 4," uzavřel šéf ČMKOS Středula. To nejdůležitější vysvědčení kabinetu Petra Fialy vystaví voliči na podzim, kdy budou vybírat 200 nových poslanců.
Kontakt a celý článek naleznete na serveru (http://domovstesti.blog.cz/) zde.