Na čtvrteční mimořádné schůzi Poslanecké sněmovny se řešil migrační pakt, který europoslanci schválili ve středu 10. dubna. Česká republika se zdržela hlasování a migrační pakt nepodpořila. Podle vlády je totiž balíček méně ambiciózní, než očekávala. Mimořádná schůze byla přerušena ve 14:26, zatím není jasné, kdy bude pokračovat.
Mezi prvními řečníky se u pultíku objevil předseda hnutí ANO Andrej Babiš. "Masová ilegální migrace lidí s úplně jinou kulturou, zvyky a mentalitou je rakovinou, která rozkládá evropskou společnost," prohlásil Babiš.
Babiš ještě dodal, že lidé by měli ve volbách do Evropského parlamentu odmítnout "progresivistické vítače, ekofanatiky a sociální inženýry, kteří chtějí násilně 'vylepšovat' náš svět a zvolit lidi, kteří budou tvrdě bránit naše národní zájmy a vystupovat proti nelegální migraci".
Při vystoupení Babiše mával za ním sedící ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) s cedulí, že migrační pakt neobsahuje povinné kvóty. Cedulové skóre pak srovnala poslankyně Jana Mračková Vildumetzová (ANO), při Rakušanově vystoupení. Na jejím transparentu zase stálo, že migrační pakt stanovuje minimální kvótu 30 tisíc migrantů, které bude nutné přerozdělit.
Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) označil současnou migrační politiku za "pozvánku pro migranty" ohrožující stabilitu Evropské unie. "Všichni se shodujeme na tom, že migrace je vážný problém současné Evropy," řekl Rakušan a dodal, že Evropská unie v posledních 10 letech selhala v hledání řešení migrační situace v Evropě. Zároveň ale varoval před "politikou strachu".
"Migrací jsme strašeni dlouhá léta. Je to téma, které se vždy vytáhne v předvolebním čase," prohlásil ministr vnitra. Rakušan zároveň dodal, že schválený migrační pakt není dokonalý a nemá se jednat o definitivní a finální řešení nelegální migrace.
[chooze:article;value:551321]
Výjimka pro Česko
České republice prý bude z migračního paktu udělena výjimka. Od začátku to tvrdí ministr vnitra Vít Rakušan (STAN), ve čtvrtek to potvrdila eurokomisařka pro vnitřní záležitosti Ylva Johanssonová. "Země jako Česká republika, které již projevily solidaritu přijetím velkého počtu Ukrajinců, budou mít možnost se od povinných solidárních příspěvků osvobodit," napsala na sociální síti X.
Migrační pakt počítá například s efektivnějšími kontrolami migrantů nebo rychlejším vracením neúspěšných žadatelů o azyl do zemí původu. Státům EU, které se dlouhodobě potýkají s náporem migrantů, mají pomoci ostatní země tím, že buď část migrantů převezmou, nebo jim pomohou finančně či materiálně.
[chooze:minuta;value:f8166fc7-f071-4d82-a827-f38d682f1b91]
Kontakt a celý článek naleznete na serveru (http://domovstesti.blog.cz/) zde.