Otázky pro kandidující strany a koalice: S čím jdou do eurovoleb 2024

Červnové volby do Evropského parlamentu se již blíží. O 21 míst bojuje celkem 30 uskupení, ať už se jedná o samostatné strany, nebo různé koalice. Jejich kandidátky si můžete prohlédnou na portálu ČSÚ volby.cz.

Redakce TN.cz oslovila všechna tato uskupení s celkem devíti otázkami. Ty se týkají například bezpečností, zavedení eura, zemědělství, migrace a dalších. Jak jednotlivé strany odpovídaly, se můžete podívat níže.

[chooze:article;value:549387]

​V každé tabulce je uvedeno, kdo otázky zodpovídal, zda je daná strana v koalici (některé strany v koalici se totiž rozhodly zodpovídat otázky individuálně), najdete tam také odkaz na volební programy, pokud jsou dostupné.

Některé strany a koalice nestihly v termínu své vyjádření zaslat. Pokud tak dodatečně učiní, budete se moci podívat i na jejich odpovědi.

Klub angažovaných nestraníků (1)

Odpovídal Stanislav Pochman, lídr kandidátky
1. Podporujete společnou unijní bezpečnostní a obrannou politiku? Byli byste pro vytvoření společné armády Evropské unie? Podporuji společnou unijní bezpečnostní a obrannou politiku, ale na první místo v této otázce stavím naše členství v NATO.
Nesouhlasím s vytvořením společné armády EU.
2. Měla by mít Evropská unie větší pravomoci v boji proti energetické krizi? Největší pravomoci v boji proti energetické krizi musí mít jednotlivé členské státy.
3. Je podle vás správně, že by se členským státům EU zrušilo právo veta? A to třeba i v souvislosti s energetickou bezpečností EU? Nesouhlasím se zrušením práva veta, a to ani v souvislosti s energetickou a bezpečnostní politikou EU.
4. Souhlasíte s dalším rozšiřováním Evropské unie? Jste pro přičlenění Ukrajiny? Ano, souhlasím, včetně začlenění Ukrajiny.
5. Souhlasíte s migračním paktem? Ve stávající podobě nesouhlasím.
6. Jak hodnotíte uzavírání hranic států v schengenském prostoru, například v souvislosti s migrací či v době pandemie covidu-19? Je to v podobných případech nutnost, nebo nepřijatelné porušení principu volného pohybu? V odůvodněných případech (například covid-19) souhlasím.
7. Měla by Česká republika zavést euro? Co se další integrace Česka do Evropské unie týče, jste pro, nebo proti? Ano, měla by přijmout. Termín nedokážu odhadnout, měl by to být výsledek plnění jednoznačných ekonomických kritérií.
8. Jste pro deregulaci pravidel Evropské unie pro zvýšení konkurenceschopnosti? Nebo se toho dá podle vás dosáhnout i jiným způsobem? Souhlasím s deregulací a zjednodušením jednotlivých pravidel EU.
9. Měla by se zemědělská politika nadále řešit společně na evropské úrovni, nebo by měla být výlučně v rukou jednotlivých členských států? Je to stejné jako s energetickou politikou – EU může zejména doporučovat, ale hlavní slovo musí mít členské státy.
volební program najdete zde
zdroj: TN.cz / odpovědi politických stran, hnutí či koalic

Liberální aliance nezávislých občanů (2)

Odpovídal Šimon Hlinovský, lídr kandidátky
1. Podporujete společnou unijní bezpečnostní a obrannou politiku? Byli byste pro vytvoření společné armády Evropské unie? Jsme pevně přesvědčeni, že vytvoření společné evropské armády je zásadním krokem pro budoucnost naší obranné politiky. Tento krok by nejen výrazně posílil obranné kapacity Unie, ale také by zajistil lepší alokaci a využití dostupných zdrojů. Společná armáda by umožnila efektivnější koordinaci a rychlejší reakce na mezinárodní bezpečnostní hrozby, což je v dnešní nestabilní globální situaci nezbytné. Jako strana, která klade důraz na obranu svobody, demokracie a právního státu, považujeme tuto iniciativu za klíčovou k posílení těchto hodnot v rámci i mimo naše hranice. Společná evropská armáda je logickým vyústěním našeho závazku k udržení míru a bezpečnosti v Evropě a ve světě.
2. Měla by mít Evropská unie větší pravomoci v boji proti energetické krizi? V LANO považujeme současnou energetickou krizi za přímý důsledek agresivního chování Ruska, které nám před zahájením války proti Ukrajině úmyslně nechalo prázdné zásobníky plynu po celé Evropě. Toto jednání zapříčinilo vysoké ceny energií a následnou vysokou inflaci. Proto zdůrazňujeme nutnost, aby Česká republika usilovala o maximální energetickou soběstačnost. Podporujeme rychlý přechod na zelenou energii, který výrazně sníží naši závislost na státech těžících ropu a další fosilní paliva. Tento krok je nezbytný pro zajištění naší národní bezpečnosti. Zároveň očekáváme, že Evropská unie se bude primárně věnovat stabilizaci energetického trhu a zajištění bezpečnosti energetických přenosových soustav, což je klíčové pro zajištění stabilní dodávky energie pro všechny členské státy.
3. Je podle vás správně, že by se členským státům EU zrušilo právo veta? A to třeba i v souvislosti s energetickou bezpečností EU? Vnímáme energetickou bezpečnost jako základní prioritu pro stabilní budoucnost Evropy. Proto podporujeme rozhodování kvalifikovanou většinou v otázkách energetické bezpečnosti, což omezuje možnost jednotlivých států blokovat zásadní rozhodnutí. Tento systém umožňuje EU jednat rychleji při reakci na krize a výzvy, jako jsou náhlé změny na mezinárodním trhu s energiemi, politická nestabilita ve státech dovážejících fosilní paliva do EU, nebo přírodní katastrofy ovlivňující energetickou infrastrukturu. Rychlá a jednotná akce je nezbytná pro implementaci inovativních a udržitelných politik, jako jsou investice do obnovitelných zdrojů a rozvoj moderních energetických technologií, které minimalizují závislost na nestabilních externích dodavatelích a zvyšují naši vnitřní energetickou nezávislost.
4. Souhlasíte s dalším rozšiřováním Evropské unie? Jste pro přičlenění Ukrajiny? Považujeme rozšíření Evropské unie a přijetí Ukrajiny za jednu z našich hlavních priorit. Přičlenění Ukrajiny k EU bude mít pozitivní dopad na ekonomickou a bezpečnostní stabilitu celého regionu, protože Ukrajina je klíčovým geopolitickým hráčem na východě Evropy. Přijetí Ukrajiny do Evropské unie také otevře českým firmám velký trh, kde mohou nejen prodávat své výrobky a služby, ale také investovat do výrobních podniků. Je to také výrazem naší solidarity a podpory v jejím boji za národní suverenitu a proti vnější agresi. Zavazujeme se aktivně podporovat Ukrajinu v jejím integračním procesu a věříme, že její členství v EU bude přínosem nejen pro Ukrajinu, ale pro celou Evropu.
5. Souhlasíte s migračním paktem? Podporujeme nulovou toleranci vůči ilegální migraci a zdůrazňujeme, že klíčem k zajištění bezpečné Evropy je posílení ochrany vnějších hranic EU, jak prostřednictvím agentury Frontex, tak i možného využití evropské armády. Je nezbytné efektivně hlídat naše hranice, aby k ilegální migraci nedocházelo. Současný migrační pakt Evropské unie se snaží řešit důsledky nedostatečné ochrany hranic, ale pro nás musí být prioritou jejich pevné zabezpečení. Pouze tak můžeme skutečně zajistit bezpečnost a sociální soudržnost našeho kontinentu. Máme za to, že základem pro řešení migračních výzev by měla být robustní a preventivní politika na hranicích.
6. Jak hodnotíte uzavírání hranic států v schengenském prostoru, například v souvislosti s migrací či v době pandemie covidu-19? Je to v podobných případech nutnost, nebo nepřijatelné porušení principu volného pohybu? Uzavírání hranic v Schengenském prostoru považujeme za krajní opatření, které by mělo být aplikováno pouze v mimořádných okolnostech, jako jsou pandemie nebo závažné bezpečnostní krize. Během pandemie COVID-19 jsme považovali opatření uzavření hranic za přehnané, nicméně uznáváme, že v případě ještě vážnějších pandemií může být uzavření hranic nezbytné z hlediska veřejné bezpečnosti. V kontextu migrace by preference měla být dána řešením, která jsou v souladu s mezinárodním právem a lidskými právy, s důrazem na ochranu hranic, která neohrožuje princip volného pohybu. Je zásadní, aby byla ochrana veřejného zdraví a bezpečnosti vždy vyvážena s právy jednotlivců a svobodou pohybu, které jsou základními hodnotami Evropské unie
7. Měla by Česká republika zavést euro? Co se další integrace Česka do Evropské unie týče, jste pro, nebo proti? Milujeme naši českou korunu, ale je důležité zdůraznit, že po důkladném vyhodnocení všech scénářů jednoznačně vyplývá, že přijetí eura by pro Čechy znamenalo více peněz v peněženkách a především zvýšení ekonomické a finanční bezpečnosti. Zavedení eura v České republice považujeme za strategický krok k posílení naší ekonomiky. Euro by snížilo transakční náklady, eliminovalo kursové rizika a zjednodušilo obchod s ostatními členy eurozóny, což by výrazně podpořilo české podniky a spotřebitele. Euro také přispěje k větší finanční stabilitě, která je zásadní v dobách ekonomických turbulencí. Apelujeme na všechny Čechy, abychom opustili korunu a s hrdostí se připojili k jednotné měně celé Evropy. Podporujeme rovněž další prohlubování integrace České republiky v EU jako způsob, jak zvýšit naši politickou váhu, což přispěje k celkovému hospodářskému růstu a konkurenceschopnosti.
8. Jste pro deregulaci pravidel Evropské unie pro zvýšení konkurenceschopnosti? Nebo se toho dá podle vás dosáhnout i jiným způsobem? Podporujeme deregulaci zbytečně složitých a zastaralých pravidel EU, která brzdí inovace a efektivitu. Avšak zdůrazňujeme, že každá deregulace musí být prováděna s ohledem na zachování vysokých standardů ochrany životního prostředí, spotřebitelů a pracovních práv. Silně věříme, že zvýšení konkurenceschopnosti není pouze o odstraňování regulací, ale také o podpoře vzdělávání, výzkumu a inovačních kapacit. Efektivní kombinace inteligentní deregulace a cílených investic do vzdělání a výzkumu může vést k dynamickému, udržitelnému růstu a umožní Evropě udržet si konkurenceschopný postavení na globálním trhu. To zahrnuje také podporu startupů a malých a středních podniků, které jsou často nejagilnější při implementaci inovací a přizpůsobení se novým tržním podmínkám.
9. Měla by se zemědělská politika nadále řešit společně na evropské úrovni, nebo by měla být výlučně v rukou jednotlivých členských států? Podporujeme jednotnou zemědělskou politiku EU, avšak zdůrazňujeme, že tato musí být primárně zaměřena na soběstačnost v potravinové produkci, což je klíčové pro zajištění bezpečnosti celé Evropy. Je zásadní, aby zemědělská politika kladla důraz na trvale udržitelný rozvoj, aktivní boj proti změně klimatu a podporu biodiverzity. Považujeme za nezbytné posílit podporu malých a středních zemědělců, kteří hospodaří na svých pozemcích a jsou klíčoví pro udržení kvality a vitality půdy. Podpora vztahu k půdě je nezbytná nejen pro udržení zemědělské produkce, ale také pro ochranu našeho přírodního dědictví a zajištění zdravého prostředí pro budoucí generace. Politika by měla být flexibilní a citlivě reagovat na specifické potřeby různých regionů, aby zajišťovala jejich udržitelnost a konkurenceschopnost v globálním kontextu.
volební program najdete zde
zdroj: TN.cz / odpovědi politických stran, hnutí či koalic

Mourek – politická strana (4)

Odpovídal Jan Červenka, volební lídr strany
1. Podporujete společnou unijní bezpečnostní a obrannou politiku? Byli byste pro vytvoření společné armády Evropské unie? Aktuální bezpečnostní zárukou Evropy vůči vnějším nebezpečím je NATO, jehož základem je vazba s USA. Pouze pokud by za mořem došlo k politickým změnám, které by ochotu USA bránit své evropské spojence oslabily, bylo by namístě společnou evropskou obranu vytvořit. A protože takový scénář aktuálně nemůžeme vyloučit, je dobře se touto otázkou zabývat a včas se připravovat na nejhorší variantu.
Evropská armáda by však určitě neměla být zřizována v rámci EU. Unie je spíše úřednický mechanismus a základem jeho rozhodování je demokracie, což s sebou nese nízkou pružnost a pomalé reakce, a to je v případě armády velmi nevhodné.
2. Měla by mít Evropská unie větší pravomoci v boji proti energetické krizi? Evropská unie by především měla nastavit v rámci Green Dealu takové postupy pro přechod na bezemisní výrobu elektřiny, aby energetickou krizi sama nevytvořila. Pokud odstavíme uhelné elektrárny a zároveň budeme zavádět elektromobily, přinese to obrovské nároky na zvýšení výroby elektřiny. Obnovitelné zdroje jsou bohužel závislé na rozmarech přírody a způsobují velké výkyvy v rozvodných sítích, a proto se neobejdeme bez jejich kombinace s novými jadernými a/nebo paroplynovými elektrárnami. Tyto dva zdroje musejí zůstat mezi zdroji, které budou považovány za tzv. "čisté zdroje".
3. Je podle vás správně, že by se členským státům EU zrušilo právo veta? A to třeba i v souvislosti s energetickou bezpečností EU? Právo veta se v Evropské unii uplatňuje jen v určených okruzích témat, např. ve vztahu k vnějším zemím nebo bezpečnosti. Ačkoli se událo několik případů, kdy je členský stát využil k nátlaku na ostatní státy, nezpůsobuje zásadní potíže pro běžné fungování Unie. Právo veta chceme zachovat, koneckonců nikdy nevíme, kdy může být "poslední záchranou" i pro Českou republiku.
4. Souhlasíte s dalším rozšiřováním Evropské unie? Jste pro přičlenění Ukrajiny? Souhlasíme s další rozšiřováním, ale je potřeba si uvědomit, že většina z aktuálních kandidátských zemí (Albánie, Bosna a Hercegovina, Černá Hora, Gruzie, Moldavsko, Severní Makedonie, Srbsko, Turecko, Ukrajina a potenciálně i Kosovo) má zásadní problémy s aktivními mezinárodními konflikty, vnitřním napětím (např. etnickým či politickým) nebo extrémní korupcí. Je otázka, nakolik by bylo v současné situaci rozšíření pro Evropskou unii přínosem, a nikoliv jen zdrojem dalších komplikací. Podporujeme ovšem pomoc těmto státům k tomu, aby byly připraveny do EU vstoupit – tak jako k tomu dostala dříve podporu Česká republika.
5. Souhlasíte s migračním paktem? Vítáme snahu migraci intenzivněji řešit a přiznat si, že v některých státech je nezvládnutá a riziková pro budoucí podobu celé Evropy. Migrační pakt by mohl přispět ke zlepšení situace společným azylovým řízením, screeningem žadatelů již na vnějších hranicích EU či jejich společnou databází. Nevěnuje se však dostatečně nelegální migraci a nedefinuje jednoznačně výjimku z povinné solidarity pro země, které se podílejí na zvládání jiných krizí. Tedy např. pro Česko neplatí pevná výjimka za přijetí uprchlíků z Ukrajiny, ale tuto výjimku uděluje po zvážení jednorázově až Evropská komise. V zásadě tedy považujeme migrační pakt za nedotažený do konce.
6. Jak hodnotíte uzavírání hranic států v schengenském prostoru, například v souvislosti s migrací či v době pandemie covidu-19? Je to v podobných případech nutnost, nebo nepřijatelné porušení principu volného pohybu? Volný pohyb osob je pro běžného občana jedním z hlavních přínosů Evropské unie. Přesto v odůvodněných případech vnímáme dočasná omezení překračování hranic, tj. hraniční kontroly, jako přiměřené a možné opatření.
7. Měla by Česká republika zavést euro? Co se další integrace Česka do Evropské unie týče, jste pro, nebo proti? Jsme pro zavedení eura, udrží nás to v hlavním evropském proudu a zjednoduší situaci pro podnikatele, což bude přínosné vzhledem k obchodní provázanosti s eurozónou. Rozumíme obavám z inflace, i když data z jiných států ukazují, že obavy nejsou opodstatněné. Je nezbytné konzultovat rizika a načasování s odborníky a inspirovat se případy z podobně rozvinutých zemí – z Pobaltí či Slovinska. Chceme, aby o euru rozhodly odborné argumenty, nikoliv sentiment nebo strach.
Co se týče další integrace, domníváme se, že to bude možné, teprve až Evropa vyřeší současné problémy a zdolá ambiciózní cíle, které si dala v rámci tzv. Green Dealu.
8. Jste pro deregulaci pravidel Evropské unie pro zvýšení konkurenceschopnosti? Nebo se toho dá podle vás dosáhnout i jiným způsobem? Evropská unie se může vydat dvěma cestami, jak zachovat konkurenceschopnost své ekonomiky. Buď deregulovat svá pravidla, anebo chránit svůj trh před výrobky ze zemí, které její pravidla nesplňují, např. z hlediska tamních pracovních podmínek nebo hygienických předpisů. Nejhorší možné řešení je aplikovat přísné regulace na evropské firmy a naproti tomu umožňovat dovoz zboží z vnějších zemí, které mají pravidla volnější, např. zaměstnávají své pracovníky v podmínkách a za mzdy, které by v Evropě nebyly přípustné. A právě to se bohužel aktuálně děje.
9. Měla by se zemědělská politika nadále řešit společně na evropské úrovni, nebo by měla být výlučně v rukou jednotlivých členských států? Opět především platí, že není možné, aby uvnitř EU platily pro zemědělce přísná pravidla, co se týče bezpečnosti práce, ochrany klimatu či zdraví spotřebitelů, a zároveň bylo možné sem obdobné výrobky dovézt levněji ze zemí, které taková pravidla dodržovat nemusí. Stejně tak znepokojující jsou obavy z narůstající byrokracie. Je žádoucí mít na evropské úrovni zemědělskou politiku, která nám zajistí potravinou bezpečnost a soběstačnost, ale je potřeba zrevidovat celý přebujelý dotační systém, který upřednostňuje byrokracii před zájmy nejen zemědělců, ale v konečném důsledku i spotřebitelů.
volební program najdete zde
zdroj: TN.cz / odpovědi politických stran, hnutí či koalic

LEPŠÍ ŽIVOT PRO LIDI – min. mzda 70 000 Kč, min. důchod 50 000 Kč, návrat cen energií na ceny z roku 2019, v obchodech zboží nejvyšší kvality za ceny dostupné pro každého, zrušení daně z nemovitostí, STOP válce (5)

Odpovídal Pavel Opl, volební lídr strany
1. Podporujete společnou unijní bezpečnostní a obrannou politiku? Byli byste pro vytvoření společné armády Evropské unie? Česká republika musí být suverénní zemí, takže nepodporujeme společnou bezpečnostní a obrannou politiku a jsme proti vytvoření společné armády Evropské unie.
2. Měla by mít Evropská unie větší pravomoci v boji proti energetické krizi? Již žádné další pravomoci do rukou Evropské unie, naopak, pravomoci přenesené na Evropskou unii vrátit na vládní úroveň jednotlivých členských zemí.
3. Je podle vás správně, že by se členským státům EU zrušilo právo veta? A to třeba i v souvislosti s energetickou bezpečností EU? Jsme zcela zásadně proti zrušení práva veta členským zemím Evropské unie. Jako suverénní země musíme mít zachováno právo veta ve všech otázkách a navrhovaných opatřeních.
4. Souhlasíte s dalším rozšiřováním Evropské unie? Jste pro přičlenění Ukrajiny? Jsme proti rozšiřování Evropské unie a Ukrajina v žádném případě nesplňuje vůbec žádné kritérium pro vstup, takže v Evropské unii nemá co dělat.
5. Souhlasíte s migračním paktem? Migrační pakt vnímáme jako pokus o genocidu obyvatel České republiky i celé Evropy a jsme zcela zásadně proti jeho přijetí.
6. Jak hodnotíte uzavírání hranic států v schengenském prostoru, například v souvislosti s migrací či v době pandemie covidu-19? Je to v podobných případech nutnost, nebo nepřijatelné porušení principu volného pohybu? Katastrofální přístup Evropské unie k masové nelegální migraci přímo vybízí k tomu, aby si Česká republika, i ostatní státy, uzavřely své hranice jakožto preventivní opatření proti narušení vnitřní bezpečnosti.
7. Měla by Česká republika zavést euro? Co se další integrace Česka do Evropské unie týče, jste pro, nebo proti? Jsme zásadně proti přijetí eura. Česká koruna je znakem suverenity České republiky a ekonomickým nástrojem pro zvládání ekonomicky nepříznivých časů.
8. Jste pro deregulaci pravidel Evropské unie pro zvýšení konkurenceschopnosti? Nebo se toho dá podle vás dosáhnout i jiným způsobem? Jakákoliv regulace mající vést k větší konkurenceschopnosti v Evropské unii, i v České republice, je naprostý nesmysl a všechny regulace tohoto typu by měly být zrušeny.
9. Měla by se zemědělská politika nadále řešit společně na evropské úrovni, nebo by měla být výlučně v rukou jednotlivých členských států? Evropská zemědělská politika je naprosto neférová, tato agenda by měla být zcela zrušena a převedena na národní úrovně jednotlivých členských zemí.
volební program najdete zde
zdroj: TN.cz / odpovědi politických stran, hnutí či koalic

Správná volba PRO Zdraví a Sport
koalice PRO Jindřicha Rajchla (6)

Odpovídal Miloň Houda, místopředseda strany
1. Podporujete společnou unijní bezpečnostní a obrannou politiku? Byli byste pro vytvoření společné armády Evropské unie? Jsme pro takovou bezpečnostní a obrannou politiku EU, která bude vytvářena na základě jednomyslnosti, tedy jen pokud bude respektovat názor všech členských zemí EU.
2. Měla by mít Evropská unie větší pravomoci v boji proti energetické krizi? Ne.
3. Je podle vás správně, že by se členským státům EU zrušilo právo veta? A to třeba i v souvislosti s energetickou bezpečností EU? Ne.
4. Souhlasíte s dalším rozšiřováním Evropské unie? Jste pro přičlenění Ukrajiny? Jsme pro takové rozšíření EU, které bude pro Unii přínosem. Rozšíření o Ukrajinu není na pořadu dne. Myslíme, že by unáhlené přijetí Ukrajiny nebylo dobré. Nyní je potřeba ukončit válku za podmínek, které povedou k odstranění napětí v Evropě a vrátí mír a vzájemnou důvěru na kontinent.
5. Souhlasíte s migračním paktem? Ne.
6. Jak hodnotíte uzavírání hranic států v schengenském prostoru, například v souvislosti s migrací či v době pandemie covidu-19? Je to v podobných případech nutnost, nebo nepřijatelné porušení principu volného pohybu? Podporujeme volný pohyb osob při respektu k členským státům, které musí mít možnost chránit své občany.
7. Měla by Česká republika zavést euro? Co se další integrace Česka do Evropské unie týče, jste pro, nebo proti? Jsme pro referendum o přijetí eura a budeme respektovat vůli občanů ČR.
8. Jste pro deregulaci pravidel Evropské unie pro zvýšení konkurenceschopnosti? Nebo se toho dá podle vás dosáhnout i jiným způsobem? Jsme pro zrušení škodlivých regulací, které vedou k chudobě, drahým energiím a ztrátě zaměstnání pro občany ČR. Zejména v Green Dealu spatřujeme ohrožení budoucnosti ČR.
9. Měla by se zemědělská politika nadále řešit společně na evropské úrovni, nebo by měla být výlučně v rukou jednotlivých členských států? Společná zemědělská politika EU potřebuje výraznou revizi. Zemědělství musí produkovat kvalitní a cenově dostupné potraviny. Výsledkem zemědělské politiky EU je obrovská nespokojenost zemědělců, která se projevuje napříč EU. Výsledkem politiky EU jsou drahé potraviny a chudí zemědělci.
volební program najdete zde
zdroj: TN.cz / odpovědi politických stran, hnutí či koalic

Právo Respekt Odbornost
koalice PRO Jindřicha Rajchla (6)

Odpovídal Jindřich Rajchl, volební lídr, spolu s
Michalem Haškem, bývalým hejtmanem a kandidátem na europoslance
1. Podporujete společnou unijní bezpečnostní a obrannou politiku? Byli byste pro vytvoření společné armády Evropské unie? Rozhodně ne. Česká republika si musí zachovat vlastní bezpečnostní politiku. Společná evropská armáda je pro nás rizikem, nikoliv příležitostí.
2. Měla by mít Evropská unie větší pravomoci v boji proti energetické krizi? Rozhodně ne. Odmítáme se vydat do rukou zelených šílenců z Německa. Česká republika si musí zachovat vlastní energetickou politiku. Ta je ostatně často v přímém rozporu s energetickou politikou Německa.
3. Je podle vás správně, že by se členským státům EU zrušilo právo veta? A to třeba i v souvislosti s energetickou bezpečností EU? Rozhodně ne. Právo veta chrání menší členské státy před svévolí států velkých. Zrušení práva veta by znamenalo přesunout se od volantu vlastního automobilu jménem Česká republika na zadní sedadlo autobusu jménem Brusel. A to kategoricky odmítáme.
4. Souhlasíte s dalším rozšiřováním Evropské unie? Jste pro přičlenění Ukrajiny? Rozšiřování EU je možné – například o Srbsko. Přičlenění Ukrajiny však nepodporujeme, neboť by destabilizovalo celou Evropu a zejména pak pracovní trh.
5. Souhlasíte s migračním paktem? Absolutně ne. Jedná se pouze o jinak pojmenované povinné kvóty. Západní Evropa si s tímto problémem neví rady, a tak se jej snaží rozprostřít i na další země, které jej nezavinily. Byla to Angela Merkelová, kdo prohlásil "Wir schaffen das", nikoliv my. Odmítáme platit německé dluhy z českých kapes a ohrozit bezpečnost našich spoluobčanů.
6. Jak hodnotíte uzavírání hranic států v schengenském prostoru, například v souvislosti s migrací či v době pandemie covidu-19? Je to v podobných případech nutnost, nebo nepřijatelné porušení principu volného pohybu? Je to záležitost, která by měla spadat do kompetence členských států. Uzavírat hranice v době covidu byl ničím neopodstatněný nesmysl – virus opravdu uzavřením hranic nezastavíte. Naopak v případě migrace uzavření hranic smysl má a i my bychom byli pro toto opatření za účelem zajištění bezpečnosti našich obyvatel. Migrace totiž přináší zásadní zvýšení kriminality. Vždy a všude.
7. Měla by Česká republika zavést euro? Co se další integrace Česka do Evropské unie týče, jste pro, nebo proti? V žádném případě. Zaprvé – ČR republika se nesmí vzdát vlastní měnové politiky. Zadruhé – ČR by rozhodně neměla vstupovat do dluhové unie a převzít na sebe alikvotní část závazků Řecka, Itálie či Španělska. Zatřetí – ECB připravuje koncept digitálního eura (CBDC) a faktické ukončení plateb v hotovosti. Což fakticky znamená obrovské omezení individuální svobody každého občana, neboť stát bude moci kdykoliv omezit jakýkoliv jeho nákup či jakoukoliv platbu. A začtvrté – přijetím eura bychom se fakticky zbavili možnosti EU kdykoliv v budoucnu opustit. Přičemž nelze vyloučit, že takový krok pro nás může být někdy výhodný. V podstatě se tím zavazujeme být "s Bruselem na věčné časy". A to už jsme tu jednou měli a strana PRO se do této pozice v žádném případě znovu dostat nechce. Současně jsme proti další integraci ČR, přičemž jsme naopak přesvědčeni, že některé kompetence by si naše země měla vzít zpět.
8. Jste pro deregulaci pravidel Evropské unie pro zvýšení konkurenceschopnosti? Nebo se toho dá podle vás dosáhnout i jiným způsobem? Jsme rozhodně pro rozvolnění všech evropských pravidel. "Gleichšaltování" nás přivedlo do této hluboké ekonomické krize, v níž se aktuálně nacházíme. Dosáhnout vyšší konkurenceschopnosti možno je – prvním předpokladem je však okamžité opuštění zelené utopické vize nesoucí název Green Deal. To jsou ta největší pouta svazující evropskou ekonomiku.
9. Měla by se zemědělská politika nadále řešit společně na evropské úrovni, nebo by měla být výlučně v rukou jednotlivých členských států? Evropská zemědělská politika by měla garantovat rovné a férové podmínky všem zemědělcům v EU, v současnosti však značně znevýhodňuje zemědělce ze zemí bývalého východního bloku. Proto prosazujeme změnu této politiky. Dále budeme usilovat o to, aby rovné podmínky podpor nebyly narušeny rozdílnou výší tzv. národních podpor, protože statní rozpočet ČR nemůže konkurovat rozpočtům Francie, Německa či Italie.
volební program najdete zde
zdroj: TN.cz / odpovědi politických stran, hnutí či koalic

Urza.cz: Nechceme vaše hlasy; ke svobodě se nelze provolit. Odmítneme každou politickou funkci; nechceme totiž lidem nařizovat, jak mají žít. Máme jinou vizi. Jdeme jinou cestou – najdete ji na webu www.urza.cz. (7)

Odpovídal Urza, zakladatel strany
1. Podporujete společnou unijní bezpečnostní a obrannou politiku? Byli byste pro vytvoření společné armády Evropské unie? Ne.
Dle principu subsidiarity by měly být všechny problémy řešeny co nejblíže občanům; to znamená, že by EU neměla zajišťovat nic, co mohou zajistit samotné státy či nižší správní celky, do čehož obrana a armáda bezesporu spadají. Jednotlivé státy mohou samozřejmě vždy spolupracovat při obraně proti společnému nepříteli; odmítáme však (další) centralizaci a delegování (dalších) pravomocí Evropské unii.
2. Měla by mít Evropská unie větší pravomoci v boji proti energetické krizi? Ne.
Evropská unie by rozhodně neměla mít silnější pravomoci v boji proti energetické krizi, což ale neznamená, že by tyto pravomoci měly mít národní státy; energetickou krizi má řešit – a vlastně úspěšně vyřešil – trh, jehož regulacemi a deformacemi státy (nebo EU) pouze škodí ekonomice.
Spousta lidí považuje zvyšování cen – nejen energií – za selhání trhu, které mají řešit státy (či EU); jenomže státy (ani EU) problém nevyřeší, jen ho zakryjí, neboť jejich "řešení" beztak pocházejí z peněz, které seberou lidem.
Vysoké ceny naopak představují žádoucí tržní signál, který pomocí vidiny zisku decentralizovaně motivuje tržní aktéry zajistit dodávky nedostatkové komodity.
3. Je podle vás správně, že by se členským státům EU zrušilo právo veta? A to třeba i v souvislosti s energetickou bezpečností EU? Ne.
Právo veta bylo jedním z nejzásadnějších argumentů ve veřejné debatě o vstupu do EU; k jeho zrušení by dle nás nemělo dojít bez opětovného referenda. S ohledem na to, že se EU za posledních 20 let významně změnila (a to zdaleka nejen Lisabonskou smlouvou), referendum o dalším setrvávání ČR v EU by se mělo dle našeho názoru opakovat; a to při každé zásadní změně unijního fungování i po uplynutí určitého časového úseku – například jednou za generaci.
4. Souhlasíte s dalším rozšiřováním Evropské unie? Jste pro přičlenění Ukrajiny? Ne.
Jsme zastánci decentralizace, nikoliv ještě masivnější centralizace; a čím větší EU bude, tím více se rozhodovací procesy oddálí od jednotlivých lidí. Tato rozhodnutí však samozřejmě závisejí především na Ukrajině či dalších případných zájemcích o členství. Určitě nechceme nikomu v ničem bránit.
5. Souhlasíte s migračním paktem? Ne.
Jelikož neexistuje ničí morální právo nárokovat si pomoc, nevznikají žádné závazky ani pohledávky, ze kterých by bylo třeba se vyplácet; solidarita je přece otázkou dobrovolnosti, ne donucení. Zároveň však nejsme ani pro zavírání hranic a odmítání pomoci; naopak – nechť každý pomáhá, jak chce a potřebuje, ovšem ze svého. Státy (ani EU) by neměly nikoho nutit pomáhat (třeba násilným přerozdělováním), ale ani to nikomu komplikovat či v tom bránit (třeba zavíráním hranic a omezováním pohybu osob).
6. Jak hodnotíte uzavírání hranic států v schengenském prostoru, například v souvislosti s migrací či v době pandemie covidu-19? Je to v podobných případech nutnost, nebo nepřijatelné porušení principu volného pohybu? Ne.
Omezování svobody nikdy není nutnost, ani když se to tak politici někdy snaží prezentovat. Volný pohyb zboží a osob na volném trhu je skvělá myšlenka, se kterou kdysi EU vznikala – dávno předtím, než se z ní stal absurdně přebujelý byrokratický aparát na přerozdělování; uzavírání hranic v schengenském prostoru pak znamená pošlapání i té trochy dobrého, co v EU ještě zbylo.
7. Měla by Česká republika zavést euro? Co se další integrace Česka do Evropské unie týče, jste pro, nebo proti? Ne.
Česká republika by neměla zavádět euro, jehož úplná digitalizace (CBDC) hrozí více než u koruny; peníze by měly být svobodné, volnotržní, a tedy nevynucované zákony, takže státy (ani EU) by nad nimi neměly mít kontrolu – a to ani částečnou v podobě měnových politik centrálních bank, jakou mají dnes, natož úplnou, jakou by získaly zrušením hotovosti.
To by znamenalo nejen úplnou ztrátu jakéhokoliv finančního soukromí, ale centrální banky by navíc získaly absolutní moc nad všemi transakcemi i zůstatky v dané měně; následky něčeho takového jsou extrémně nebezpečné a pro většinu lidí nepředstavitelné.
Další integrace ČR do EU nám nedává smysl.
8. Jste pro deregulaci pravidel Evropské unie pro zvýšení konkurenceschopnosti? Nebo se toho dá podle vás dosáhnout i jiným způsobem? Jsme pro deregulaci pravidel Evropské unie nejen pro zvýšení konkurenceschopnosti, byť je to jeden z důvodů. Voláme po deregulaci nejen na úrovní EU, ale také na úrovni státní, protože nepovažujeme za etické, aby někdo rozhodoval o životech ostatních proti jejich vůli. Je naprosto v pořádku, aby se kdokoliv rozhodl kohokoliv dobrovolně následovat, není pro nás však přijatelné k tomu kohokoliv násilím nutit, což je bohužel princip, na kterém jsou založeny současné státy i EU.
9. Měla by se zemědělská politika nadále řešit společně na evropské úrovni, nebo by měla být výlučně v rukou jednotlivých členských států? Ne.
EU (alespoň deklarativně) uznává princip subsidiarity, jemuž řešení zemědělské politiky na společné evropské úrovni zcela zjevně odporuje, jelikož je prokazatelně možné řešit ji i na úrovni jednotlivých států, což byla běžná praxe, než si tuto pravomoc začala uzurpovat EU. Jsme dokonce přesvědčeni, že je možné – a žádoucí –, aby zemědělskou politiku neprováděly ani jednotlivé státy, které tak křiví trh (nejen) dotacemi a způsobují notorickou neefektivitu typickou pro centrální plánování.
volební program najdete zde
zdroj: TN.cz / odpovědi politických stran, hnutí či koalic

Švýcarská demokracie (www.svycarska-demokracie.cz)
koalice Referendum o vstupu ČR do EU v roce 2003 bylo zmanipulováno státem placenou kampaní za 200 mil. Kč, která občanům sdělila pouze výhody členství, nevýhody byly zamlčeny – i přesto z celkem 8,3 mil. voličů pouze 3,5 mil. hlasovalo pro vstup (4,8 mil. voličů bylo proti nebo nehlasovalo). Švýcaři se stali jedním z nejbohatších národů světa a členy EU nejsou. Vztahy s EU řeší prostřednictvím Evropského sdružení volného obchodu a bilaterálních smluv. Vydáme se stejnou cestou. (8)

Odpovídal Tomáš Raždík, předseda Švýcarské demokracie a lídr kandidátky
1. Podporujete společnou unijní bezpečnostní a obrannou politiku? Byli byste pro vytvoření společné armády Evropské unie? V žádném případě. Evropa si nemůže dovolit časový a finanční luxus v podobě dalšího sledování neschopnosti Evropské komise. Odstrašujícím příkladem budiž nákup vakcín proti covidu-19, které se EU snažila vnutit občanům. Skončil kontroverzemi, nedůvěrou, plýtváním, netransparentností a vyšetřováním předsedkyně EK.
Obranyschopnost Evropy stojí a padá s obranyschopností a silou jednotlivých evropských zemí, které si ji musí efektivně samy zajistit.
2. Měla by mít Evropská unie větší pravomoci v boji proti energetické krizi? EU je jednou z příčin energetické krize, současná politika státu spočívá v boji s nápady z Bruselu, tudíž nemůže být řešením posílení pravomocí EU.
Pro energetickou bezpečnost je důležitá diverzifikace zdrojů s využitím odlišných možností jednotlivých států Evropy.
Zatímco se schylovalo k problému, ztráceli jsme čas diskuzemi s Bruselem, zda je jaderná energie čistým zdrojem, navzdory krizi stále trpíme emisními povolenkami a již zřetelně nezvládnutou "zelenou" transformací.
3. Je podle vás správně, že by se členským státům EU zrušilo právo veta? A to třeba i v souvislosti s energetickou bezpečností EU? Rozhodně ne, Evropa by měla těžit z rozmanitých národních schopností a konkurence, nikoliv prostřednictvím EU vnucovat státům univerzální a zpravidla nefungující řešení. Vzhledem ke zkušenostem se zavedenou praxí by se jednalo při zrušení veta o upozadění malých států, jako je ten náš, a zvýhodnění států, jako je Německo, Itálie, Francie... Svůj hlas potřebujeme k prosazování našich zájmů.
4. Souhlasíte s dalším rozšiřováním Evropské unie? Jste pro přičlenění Ukrajiny? Diskuze nad přijetím Ukrajiny do EU považujeme za příklad katastrofálního selhání celého projektu. EU nebyla ochotna přijmout Ukrajinu ani před deseti lety, kdy absence data startu přístupových rozhovorů, nebo byť jen jejich příslibu, donutila prezidenta Janukovyče odmítnout asociační dohodu a rozjela události na Majdanu až po dnešní konflikt.
Mluvit o přijetí dnešní rozvrácené a zdevastované Ukrajiny je cynismus a pokrytectví.
EU by mohla fungovat jako elitní hospodářský klub se striktními pravidly, namísto toho je její rozšiřování hnáno posilováním politického vlivu za každou cenu, čímž ve výsledku tratíme všichni.
5. Souhlasíte s migračním paktem? Ne, jde o další vágně formulovaný dokument, neřešící podstatu problému, budící kontroverze napříč členskými státy a demonstrující neschopnost sebereflexe špiček EU. Je zcela nepochopitelné
- proč se podporuje migrace, když už jsou jasně viditelné dopady v monstrózní kriminalitě v zemích na západ od našich hranic
- proč máme za člověka, třeba i kriminálníka, kterého si u nás nepřejeme a ani není občanem našeho státu, platit přes půl milionů korun
- proč se nepodporuje porodnost vlastních obyvatel
- proč se na úkor obyvatel ČR podporují cizinci
Podle švýcarské ústavy má Švýcar zaručenou přednost před cizinci. Přejeme si stejný systém u nás.
6. Jak hodnotíte uzavírání hranic států v schengenském prostoru, například v souvislosti s migrací či v době pandemie covidu-19? Je to v podobných případech nutnost, nebo nepřijatelné porušení principu volného pohybu? Státní hranice jsou základním prvkem suverenity státu a poskytují jednu ze záchranných brzd v případě krize.
Schengenský prostor je příjemný bonus, který je ale torpédován nezodpovědnou migrační politikou EU, neschopností ostrahy vnější hranice EU a upadajícím geopolitickým vlivem EU, znemožňujícím účinné pozitivní působení přímo v problémových zemích.
7. Měla by Česká republika zavést euro? Co se další integrace Česka do Evropské unie týče, jste pro, nebo proti? Jsme v každém případě pro zachování národní měny. Nejvyšší kupní sílu v Evropě mají státy mimo EU, v EU vévodí státy mimo extrémně zadluženou eurozónu.
Národní měna rozšiřuje možnosti ekonomického růstu při správně nastaveném systému, stejně jako tlumí dopady ekonomických otřesů.
Otázka další integrace evropských národů by byla velmi kontroverzní i v případě bezpečnosti a prosperity kontinentu, v současnosti ji považujeme za zcela utopickou.
8. Jste pro deregulaci pravidel Evropské unie pro zvýšení konkurenceschopnosti? Nebo se toho dá podle vás dosáhnout i jiným způsobem? Deregulace je jedním z nezbytných faktorů pro zastavení ekonomického propadu. Nicméně regulace jsou v současnosti, po dekádách směřování EU levicovými politiky, jejím základním prvkem a skutečná deregulace by znamenala její konec v současné podobě. Je tedy nereálné evropskou deregulaci očekávat, byť by se jednalo o rozumný přístup.
Deregulace musejí přijít na národních úrovních i za cenu konfliktu s EU.
9. Měla by se zemědělská politika nadále řešit společně na evropské úrovni, nebo by měla být výlučně v rukou jednotlivých členských států? Zemědělská politika v EU je diskriminační pro ČR. Kvůli EU se zničilo pěstování místních plodin. Princip různě vysokých dotací, subvence za neprodukci, podpora pěstování biopaliv, dovoz jablek z Chile, rajčat z Maroka, révy z Indie, cukru z Malawi, cibule z Nového Zélandu atp., to je proti zdravému rozumu. Kde zůstala ekologie?
Dalším faktorem je problematika geneticky modifikovaných potravin nebo potencionálně problematické produkce ze zemí jako Ukrajina, kdy centrální řízení má tendenci dělat politická rozhodnutí, která nejsou v zájmu spotřebitele a ani vlastních zemědělců.
Základem má být potravinová soběstačnost. Jestliže EU opouští základní principy, je třeba držet rozhodovací pravomoci na národní úrovni.
volební program najdete zde
zdroj: TN.cz / odpovědi politických stran, hnutí či koalic

koalice PŘÍSAHA a MOTORISTÉ (9)

Odpovídal Filip Turek, superlídr koalice
1. Podporujete společnou unijní bezpečnostní a obrannou politiku? Byli byste pro vytvoření společné armády Evropské unie? Nápady na vytvoření Evropského obranného společenství, nebo dokonce evropské armády se objevují opakovaně, ale není to správný koncept. Je třeba klást důraz na naše členství v Severoatlantické alianci NATO, která je dostatečnou zárukou bezpečnosti. V tomto ohledu je úkolem české politické reprezentace rozvíjet možnosti a úroveň Armády České republiky, nikoli další byrokratické struktury, kterou by jakákoli forma euroarmády nutně musela být. Evropská unie zde není od toho, aby organizovala obranu, armádu a vojenské kapacity, ale aby rušila celní, obchodní a jiné bariéry mezi přátelsky spolupracujícími zeměmi.
2. Měla by mít Evropská unie větší pravomoci v boji proti energetické krizi? Jakékoli další posilování pravomocí Evropské unie na úkor národních vlád, které vzešly z demokratických parlamentních voleb, je nepřijatelné. Je nutno říci, že to byla právě nesmyslná zelená politika Evropské komise, která evropské země přivedla k současné energetické krizi. Válka na Ukrajině je jistě významným urychlujícím faktorem, ale vzpomeňme si, že krachovat první energetické společnosti jsme viděli již na podzim 2021. Systém emisních povolenek, tlak na dekarbonizaci, bezemisnost, uhlíkovou neutralitu a tzv. zelenou transformaci, to vše a mnoho dalších revolučních experimentů přivedlo mnoho evropských společností a domácností na hranici existenčních problémů. Vedení Evropské unie tuto oblast tragicky nezvládlo, když se evropskou energetiku pokusilo zatížit nefunkční zelenou ideologií. Pravomoci v energetice by proto Evropské unii měly být spíše odebrány a navráceny vládám jednotlivých členských zemí.
3. Je podle vás správně, že by se členským státům EU zrušilo právo veta? A to třeba i v souvislosti s energetickou bezpečností EU? Všichni kandidáti koalice Přísaha a Motoristé se písemně zavázali hlasovat i veřejně vystupovat proti veškerým snahám o narušení práva veta, jakož i proti jakýmkoli pokusům omezovat státní suverenitu České republiky. Akt, který by měl vést ke zrušení národního práva veta, tedy k omezování principu jednomyslnosti, považujeme za akt zrady.
4. Souhlasíte s dalším rozšiřováním Evropské unie? Jste pro přičlenění Ukrajiny? S rozšiřováním Evropské unie souhlasíme, přesto má svá pravidla, která musí všechny země respektovat, podobně jako tato pravidla musela respektovat i Česká republika. Připomeňme si, že Česká republika byla přijata po osmi letech vyjednávání a naplňování jednotlivých přístupových kapitol. Přistupující země musí mít demokratickou politickou strukturu a tomu odpovídající právní řád. Musí mít nízký stupeň korupce, funkční justici atd. V roce 2009 např. podalo svoji přihlášku Srbsko, které dodnes nemá svá přístupová jednání uzavřena a není členskou zemí EU. Domníváme se, že cesta Ukrajiny do Evropské unie bude ještě velice dlouhá a přesahuje období představitelné budoucnosti. Udělení výjimky vylučujeme, pravidla pro přijetí musí být stejná pro všechny žádající země.
5. Souhlasíte s migračním paktem? Ne. Schválení tohoto paktu vládou Petra Fialy a ministrem vnitra Vítem Rakušanem považujeme za zradu České republiky, odchýlení se jak od prosazování zájmů české veřejnosti, tak od dlouhodobého postoje drtivé většiny českých občanů. Realizace migračního paktu bude představovat zásadní zhoršení bezpečnostní situace v České republice, která doposud platí za jednu z nejbezpečnějších zemí světa. Vláda Petra Fialy prosazuje zájmy bruselského vedení v České republice, namísto aby prosazovala zájmy své země v Bruselu. To si v případě přístupu k masové a ilegální migraci nedovolila žádná předchozí vláda.
6. Jak hodnotíte uzavírání hranic států v schengenském prostoru, například v souvislosti s migrací či v době pandemie covidu-19? Je to v podobných případech nutnost, nebo nepřijatelné porušení principu volného pohybu? Něco jiného je úplné uzavření hranic a návrat hraničních kontrol. Kontrolovat hranice je i v Schengenu legitimně možné na omezenou dobu a musí to být možné i nadále. Třeba v případě migrační krize, která může způsobit značné zhoršení vnitřní bezpečnosti České republiky. Důkazů jsme v minulosti viděli více než dost. Vzpomeňme na útok v redakci Charlie Hebdo, výbuchy na bruselském letišti Zaventem, hromadné znásilnění při silvestrovské noci v Kolíně nad Rýnem, nebo na sérii teroristických útoků provedených migranty ve Vídni před několika lety. To vše jsou negativní důsledky nezvládnuté masové migrace. Přechodné kontroly na hranicích jsou jistým řešením. Cestující občané výměnou za vnitřní bezpečnost své země rádi na hranicích ukážou pas. Drtivé části veřejnosti se to navíc nedotkne téměř vůbec. Každý má ve svém domě dveře a ty občas zamyká, stejné je to i se státními hranicemi. Fungující a střežené státní hranice nejsou totéž, co dříve bývala neprostupná Železná opona.
7. Měla by Česká republika zavést euro? Co se další integrace Česka do Evropské unie týče, jste pro, nebo proti? Ne. Naší měnou je česká koruna a měla by jí zůstat i nadále. Vlastní měnová politika je účinnou výhodou v případě ekonomické krize. Vzdávat se jí je hloupost a nerozumnost. Článek 62 Vídeňské úmluvy o smluvním právu č. 15/1988 Sb. uznává tzv. "podstatnou změnu poměrů v rozsahu závazku" jako důvod pro zánik smluvní povinnosti. V době vstupu ČR do EU jsme neměli právní povinnost ručit ani jinak řešit dluhy Řecka, Španělska, Itálie a dalších zemí. Nyní bychom ji po vstupu do eurozóny měli. Proto považujeme vstupní závazek přijetí eura za překonaný a dnes již neplatný. Česká republika přijmout euro nemusí a může si i nadále ponechat výhody vlastní měny, vlastní centrální banky a vlastní měnové politiky. Lidé by to měli vědět.
8. Jste pro deregulaci pravidel Evropské unie pro zvýšení konkurenceschopnosti? Nebo se toho dá podle vás dosáhnout i jiným způsobem? Zvýšení konkurenceschopnosti se ještě nikdy v historii žádné civilizace nepodařilo dosáhnout zvýšením regulace. K vyšší konkurenceschopnosti, natož k pokroku se ještě nikdo nikdy "neprozákazoval". Deregulace je proto správný postup, měla by probíhat daleko přesvědčivějším způsobem.
9. Měla by se zemědělská politika nadále řešit společně na evropské úrovni, nebo by měla být výlučně v rukou jednotlivých členských států? Posílení možností národních států na poli zemědělské politiky by nepochybně pomohlo českým zemědělcům, ale změnit značně komplikovanou společnou zemědělskou politiku, která de facto činí Evropskou unii Evropskou unií, je téměř nemožné. Určitě je ale žádoucí o lepší podmínky národního zemědělství a potravinářství bojovat. Dalším zásadním problémem je také na zemědělce drtivě dopadající Green Deal. Ten snižuje konkurenceschopnost nejen českých zemědělců, ale i těch evropských. Produkty dodávané ze zemí jižní Ameriky jsou dostupnější a levnější, než výrobky produkované v zemích Evropské unie, tedy v zemích "greendealové jurisdikce".
volební program najdete zde
zdroj: TN.cz / odpovědi politických stran, hnutí či koalic

koalice SEN 21 a Volt Česko (10)

1. Podporujete společnou unijní bezpečnostní a obrannou politiku? Byli byste pro vytvoření společné armády Evropské unie? Ano, je to i jedním z hlavních bodů našeho programu do evropských voleb. V současné době nám toto téma připadá nesmírně důležité. Potřebujeme se postavit na vlastní nohy a snížit svou závislost na USA a zamezit neefektivnímu plýtvání prostředky (až 40 mld. eur), které plyne z roztříštěnosti EU
2. Měla by mít Evropská unie větší pravomoci v boji proti energetické krizi? Potřebujeme vybudovat energeticky silnou a nezávislou EU, což se neobejde bez spolupráce všech členských zemí. V rámci tohoto mechanismu prosazujeme spravedlivé rozdělení nákladů mezi členské státy.
3. Je podle vás správně, že by se členským státům EU zrušilo právo veta? A to třeba i v souvislosti s energetickou bezpečností EU? Právo veta dává některým členským státům možnost vydírat ostatní státy a změna názoru těchto kverulantů zpravidla stojí peníze nás všechny. Nic jiného než peníze je totiž nemotivuje. ČR využila právo veta pouze jednou. Myslíme si, že národní zájmy se lépe prosazují skrze dialog.
4. Souhlasíte s dalším rozšiřováním Evropské unie? Jste pro přičlenění Ukrajiny? Ano, Evropská unie je založena na dobrovolném vstupu a řešení společných problémů. Podporujeme vstup Ukrajiny do EU, stejně jako každého evropského státu, který stojí o členství a splňuje podmínky pro vstup.
5. Souhlasíte s migračním paktem? Ano, souhlasíme a jsme rádi, že si jako ČR můžeme zvolit formu solidarity a přijmout pouze ty migranty, které chceme.
6. Jak hodnotíte uzavírání hranic států v schengenském prostoru, například v souvislosti s migrací či v době pandemie covidu-19? Je to v podobných případech nutnost, nebo nepřijatelné porušení principu volného pohybu? Nesouhlasíme. Mnoha občanům, kteří mají například rodinu jinde v Evropě či dojíždí za prací, to zkomplikovalo život a šíření viru to stejně nezastavilo.
7. Měla by Česká republika zavést euro? Co se další integrace Česka do Evropské unie týče, jste pro, nebo proti? Samozřejmě že by ČR měla přijmout euro, vyplatí se to nám všem, více o tom rozepisujeme v našem programu. A ano, podporujeme integraci v nejširší možné míře.
8. Jste pro deregulaci pravidel Evropské unie pro zvýšení konkurenceschopnosti? Nebo se toho dá podle vás dosáhnout i jiným způsobem? Plně podporujeme současnou politiku EU, která si zvýšení konkurenceschopnosti plně podporuje.
9. Měla by se zemědělská politika nadále řešit společně na evropské úrovni, nebo by měla být výlučně v rukou jednotlivých členských států? Jsme pro to, aby se zemědělská politika stále řešila na unijní úrovni, ale byli bychom pro revizi pravidel přidělování dotací jednotlivým členským zemím.
volební program najdete zde
zdroj: TN.cz / odpovědi politických stran, hnutí či koalic

Strana zelených (12)

Odpovídala Gabriela Svárovská, kandidátka na europoslankyni za Zelené
1. Podporujete společnou unijní bezpečnostní a obrannou politiku? Byli byste pro vytvoření společné armády Evropské unie? Evropskou bezpečnostní a obrannou politiku potřebujeme posílit a prohloubit. Ruská agrese proti Ukrajině to dost jasně potvrdila. Evropa se nemůže v obraně nadále v takové míře spoléhat na Spojené státy. NATO zůstává garantem kolektivní bezpečnosti v Evropě, ale např. mise CSDP jako nástroj k posilování stability a bezpečí v bezprostředním okolí EU by měly být odpovědností Evropské unie. Proto chceme posílit evropské́ obranné́ schopnosti, např. i koordinovaným systémem nákupů, výroby, údržby a zajišťování dodávek vojenských systémů a materiálu. Cílem je integrace a interoperabilita schopností a ozbrojených sil EU a NATO, společnou armádu EU nikdo vážně nenavrhuje.
2. Měla by mít Evropská unie větší pravomoci v boji proti energetické krizi? Evropská unie dokázala obstát v energetické krizi v letech 2021/22 při náhlém růstu cen a řízeném poklesu ruských dodávek. Společným postupem v EU se rychleji zbavíme závislosti na fosilních palivech a jejich rizikových dodavatelích jako je Rusko nebo státy Blízkého východu. Proto Zelení v celé Evropě prosazují společná pravidla pro zjednodušení instalace obnovitelných zdrojů a investice do jejich rozvoje, budování energetické infrastruktury, posilování distribučních soustav, výstavby interkonetorů a bateriových a jiných sdílených úložišť energie. Evropská spolupráce je cesta k dekarbonizaci a zajištění levnější, bezpečnější a dostupnější energie pro všechny.
3. Je podle vás správně, že by se členským státům EU zrušilo právo veta? A to třeba i v souvislosti s energetickou bezpečností EU? Krize posledních let, především ruská agrese proti Ukrajině ukázaly, že Evropská unie musí zásadně zvýšit svou akceschopnost, sílu a viditelnost v globální politice. Už teď členské státy hledají možnosti zefektivnění pracovních metod Rady pro zahraniční věci v rámci stávající Smlouvy o Evropské unii. Postupné omezování a výhledově i zrušení práva veta, kdy jediný členský stát může i z účelových důvodů zablokovat klíčová rozhodnutí, je nevyhnutelné.
4. Souhlasíte s dalším rozšiřováním Evropské unie? Jste pro přičlenění Ukrajiny? Podporujeme členství Ukrajiny jak v Evropské unii, tak v Severoatlantické alianci. Úkolem Evropské unie pro příštích pět let bude připravit druhé velké rozšíření. Ukrajina, Moldavsko, Gruzie, stejně jako země západního Balkánu mají budoucnost ve sjednocené Evropě. Jako evropští Zelení podporujeme úsilí těchto zemí na jejich cestě ke splnění všech podmínek členství. Stejně tak jsme připraveni podílet se na reformě evropských politik, které fungování rozšířené Evropy umožní a usnadní.
5. Souhlasíte s migračním paktem? Nesouhlasíme s nově schváleným Paktem o migraci a azylu. Nově dohodnutá pravidla jsou nejen nehumánní, ale nebudou ani funkční. Jsme proti Dublinskému systému rozdělování uprchlíků, který není solidární se zeměmi na vnější hranici Evropy. Azylová řízení se musí změnit. Že to jde, jsme si otestovali v případě přijímání uprchlíků z Ukrajiny. Tahle zkušenost nám v Česku také ukázala, jak zaostáváme – ke své škodě – v integraci uprchlíků a využití jejich potenciálu pro naši ekonomiku i společnost. Evropa si dokáže poradit s migrací a do určité míry ji potřebuje, aby získala na své pracovní trhy, do vědy a kultury nové talenty.
6. Jak hodnotíte uzavírání hranic států v schengenském prostoru, například v souvislosti s migrací či v době pandemie covidu-19? Je to v podobných případech nutnost, nebo nepřijatelné porušení principu volného pohybu? Základní právo občanů pohybovat se svobodně po Evropě je možné omezovat jen odůvodněně a přiměřeně. Jsou situace, kdy je to nutné, ale i zkušenost z pandemie ukázala, že opatření byla někdy přehnaná, nekoordinovaná a způsobila mnoha lidem zbytečně značné potíže. Mnoho českých občanů pracuje v zahraničí a Schengen pro ně představuje obrovskou výhodu. Stejně tak pro studenty. Schengen je velký výdobytek pro Česko a určitě nechceme, aby se rozdrolil kvůli nadužívaným, nepromyšleným a zbytečným omezením.
7. Měla by Česká republika zavést euro? Co se další integrace Česka do Evropské unie týče, jste pro, nebo proti? Česko patří do ekonomického jádra Evropy, proto pro něj bude výhodné přijmout euro a přímo se podílet na dalším prohlubování evropské integrace. Považujeme za velké selhání současné vlády i vlád minulých, že k přijetí eura dosud nepřipravily dostatečně ani českou ekonomiku ani společnost. Žádná ze současných vládních stran neprosadila přijetí eura do koaliční smlouvy. Teď, ve třetím roce vládnutí, najednou téma eura některé z nich používají pro konkurenční boj. To je ukázka jejich politikaření a nezodpovědnosti.
8. Jste pro deregulaci pravidel Evropské unie pro zvýšení konkurenceschopnosti? Nebo se toho dá podle vás dosáhnout i jiným způsobem? Konkurenceschopnost Česka a Evropy zvýšíme především modernizací a investicemi do výzkumu, vývoje a inovací. Ne ochranářstvím zastaralých technologií, které poškozují životní prostředí. V rámci deregulace bychom měli rozhodně snižovat třeba administrativní zátěž pro malé a střední podniky včetně zemědělských. Chránit – například prostřednictvím opatření jako uhlíkové clo – však budeme ty evropské podniky, které přejdou na čistší procesy výroby v rámci snižování emisí CO2 nebo začnou produkovat potraviny podle lepších standardů ve prospěch ochrany krajiny, přírody a zdraví spotřebitelů.
9. Měla by se zemědělská politika nadále řešit společně na evropské úrovni, nebo by měla být výlučně v rukou jednotlivých členských států? Společná evropská zemědělská politika je špatně nastavená, léta upřednostňuje zájmy velkých agropodniků. 80 % unijních dotací plyne pouhým 20 % největších podniků. Systém je složitý a byrokratický. To je třeba na evropské úrovni změnit. Prosadíme proto povinné zastropování dotací pro velké agropodniky a navýšení podpory pro zemědělství šetrné k přírodě. Navážeme dotace na povinnost lokálního zpracování a regionálního odbytu. Cílem jsou zdravé potraviny za slušnou cenu, přímo od farmářů, snížení používání zemědělské chemie, pestrá a odolná krajina a prosperující venkov. Správně nastavená Společná zemědělská politika pomůže farmářům vyrovnat se s dopady klimatické změny.
volební program najdete zde
zdroj: TN.cz / odpovědi politických stran, hnutí či koalic

ČSSD – Česká suverenita sociální demokracie
koalice ČSSD (13)

Odpovídal Jiří Paroubek, expremiér a lídr kandidátky
1. Podporujete společnou unijní bezpečnostní a obrannou politiku? Byli byste pro vytvoření společné armády Evropské unie? V zásadě unijní bezpečnost a obrannou politiku podporujeme, ale zdaleka ne ve všem. EU se prakticky nestará o ochranu svých vnějších hranic. Z toho důvodu by bylo asi vhodné vytvoření společné armády EU. Ne jako expedičního sboru k zásahům do konfliktů mimo EU, nebo dokonce mimo Evropu, ale jako sborů k ochraně vnějších hranic.
2. Měla by mít Evropská unie větší pravomoci v boji proti energetické krizi? Vše, co se "povedlo" centralizovat v EU (a mám na mysli především lipskou energetickou burzu), je útokem na konkurenceschopnost evropských firem, ale zejména na životní úroveň Evropanů. Na jednom z prvních míst občanů ČR. Elektřinu levně vyrábíme a draze nakupujeme přes burzu a nadhodnota, která se takto vytvoří, jde mimo republiku.
3. Je podle vás správně, že by se členským státům EU zrušilo právo veta? A to třeba i v souvislosti s energetickou bezpečností EU? V žádném případě. Nepřipustíme zrušení práva veta. Bez něj by se Česká republika stala státem třetího řádu. Jen jedním z bezvýznamných regionů EU.
4. Souhlasíte s dalším rozšiřováním Evropské unie? Jste pro přičlenění Ukrajiny? Jen v případě, že státy, které mají zájem o vstup do EU, budou všestranně připraveny ke vstupu. Ekonomicky i institucionálně. Přičlenění Ukrajiny k EU je zbožným přáním našich "Bruselanů" a je v nejbližších cca 20 letech nerealistické.
5. Souhlasíte s migračním paktem? V žádném případě.
6. Jak hodnotíte uzavírání hranic států v schengenském prostoru, například v souvislosti s migrací či v době pandemie covidu-19? Je to v podobných případech nutnost, nebo nepřijatelné porušení principu volného pohybu? Pokud to má rozumné zdůvodnění, jako byla např. pandemie covidu-19 či živelná migrace, lze to pochopit.
7. Měla by Česká republika zavést euro? Co se další integrace Česka do Evropské unie týče, jste pro, nebo proti? V nejbližších letech je zavedení eura u nás nesmyslné. Současný kurz pro přepočet eura do korun by byl pro Čechy krajně nevýhodný, neboť česká měna je ve vztahu k euru a k dolaru zhruba o pětinu podhodnocená. Za této situace by jít do eura znamenalo ožebračit dále české občany, což po inflační lázni posledních dvou let by znamenalo další významný pokles životní úrovně, včetně znehodnocení platů, důchodů a vkladů. V současné době nevidíme pro prohlubování integrace v rámci EU žádnou významnější oblast, kde by se to mohlo povést. Vývojové etapy nelze přeskakovat.
8. Jste pro deregulaci pravidel Evropské unie pro zvýšení konkurenceschopnosti? Nebo se toho dá podle vás dosáhnout i jiným způsobem? Nevím, co si pod tou "deregulací pravidel EU pro zvýšení konkurenceschopnosti" představit. Pokud by to byl nekontrolovatelný růst cen výrobků a zboží, nikdy bychom to nepodpořili.
9. Měla by se zemědělská politika nadále řešit společně na evropské úrovni, nebo by měla být výlučně v rukou jednotlivých členských států? Zemědělská politika je prakticky od začátku EU řešena tak, aby respektovala především zájmy velkých producentů zemědělských výrobků v rámci EU, tedy zejména Francie a Nizozemí. To, že se tento systém přežil, je zřejmé, ale ze dne na den jej nelze nahradit jiným systémem. Taková změna by totiž měla více respektovat zájmy národních států. Ale pokud budou protesty zemědělců po celém kontinentu pokračovat, ke změnám dojde...
volební program najdete zde
zdroj: TN.cz / odpovědi politických stran, hnutí či koalic

ANO 2011 (14)

Odpovídala Klára Dostálová, exministryně pro místní rozvoj a lídryně kandidátky
1. Podporujete společnou unijní bezpečnostní a obrannou politiku? Byli byste pro vytvoření společné armády Evropské unie? Ne. Jsme spolecně s drtivou většnou členských států součástí nejsilnější obranné aliance na světě, a tou je NATO. Smysl Evropské unie je jiný a měla by se spíše vracet k té původní myšlence a nevytvářet další vojenský subjekt.
2. Měla by mít Evropská unie větší pravomoci v boji proti energetické krizi? EU by naopak neměla bránit členskỳm státům realizovat vlastní klimaticko-energetickou politiku a obzvlášť to platí pro období krize. Na evropské úrovni jsou stanoveny společné cíle a cesta k jejich naplnění má být záležitostí jednotlivých států Unie.
3. Je podle vás správně, že by se členským státům EU zrušilo právo veta? A to třeba i v souvislosti s energetickou bezpečností EU? Absolutně ne. Právo veta je pro nás nezpochybnitelné, a pokud STAN, Piráti a část koalice SPOLU navrhují, abychom se ho vzdali, de facto odevzdávají velkou část naší suverenity do Bruselu.
4. Souhlasíte s dalším rozšiřováním Evropské unie? Jste pro přičlenění Ukrajiny? V boji s nelegální migrací by pomohlo rozšíření Evropské unie o země západního Balkánu, které na připojení čekají už mnoho let. Vstup Ukrajiny v tuto chvíli není tématem a dlouho ještě nebude. Ke vstupu do EU je nutné splnit řadu podmínek a Ukrajina je zatím neplní a pravděpodobně ani dlouho plnit nebude.
5. Souhlasíte s migračním paktem? Migrační pakt, který dojednal a prosadil Vít Rakušan a celá vláda Petra Fialy během českého předsednictví, zavádí kvóty na přerozdělování ilegálních migrantů a ohrožuje naši bezpečnost a naši kulturu. Místo aby migraci řešil, tak ji naopak podporuje. Celý migrační pakt po evropských volbách změníme, nebo úplně zrušíme.
6. Jak hodnotíte uzavírání hranic států v schengenském prostoru, například v souvislosti s migrací či v době pandemie covidu-19? Je to v podobných případech nutnost, nebo nepřijatelné porušení principu volného pohybu? Uzavření hranic představuje vždy zásadní zásah do svobody pohybu osob či zboží mezi státy Unie. Pokud se k něčemu takovému přistoupí, měla by to být až ta úplně nejzazší možnost, jak zajistit bezpečnost obyvatelstva, jako tomu bylo při covidu. Odpovědnost za bezpečnost obyvatelstva má ale stát a ten má mít možnost učinit nezbytné kroky. I bruselským ůředníkům navzdory.
7. Měla by Česká republika zavést euro? Co se další integrace Česka do Evropské unie týče, jste pro, nebo proti? Jsme absolutně proti zavedení eura. Máme silnou českou korunu, která je jedna z nejstabilnějších měn v Evropě.
8. Jste pro deregulaci pravidel Evropské unie pro zvýšení konkurenceschopnosti? Nebo se toho dá podle vás dosáhnout i jiným způsobem? Regulace a byrokracie v EU již nabrala obludných rozměrů a evropské podniky neúměrně zatěžuje oproti jejich konkurenci ze zahraničí a podráží jejich konkurenceschopnost. Projevuje se zejména ve zvýšených nákladech na plnění standardů, které podniky mimo EU nemusí dodržovat a také v pružnosti realizovat projekty. Mnoho podniků v důležitých oborech, jako jsou například těžký průmysl nebo chemie, se v EU raději ani nepokouší překonat roky papírování a získávání všemožných povolení a raději výrobu realizují mimo EU. V rámci deregulace by mělo platit jasné pravidlo pro příští Evropskou komisi. Pokud navrhne nějaký nový předpis či formulář, měla by zároveň navrhnout zrušení dvou jiných již existujících.
Samozřejmě se dá na celou věc nahlížet i z druhé strany a to – efektivně zabránit dovozům ze zemí, které evropské standardy nemusí dodržovat. To je ale běh na mnohem delší trať, protože mezinárodní dohody, kterými se řídí obchod, byly sjednávány v době, kdy pro ně žádné sociální a ekologické požadavky neplatily, a ty země se jim pochopitelně až na malé výjimky velmi brání.
9. Měla by se zemědělská politika nadále řešit společně na evropské úrovni, nebo by měla být výlučně v rukou jednotlivých členských států? Pokud nechceme vytvořit ještě větší nerovné podmínky pro naše zemědělce a potravináře, je třeba společnou zemědělskou politiku zachovat, ale narovnat evropské dotace konečně na stejnou úroveň pro všechny a zároveň výrazně omezit právě národní dotace jednotlivých států. Pokud by došlo k převedení zemědělské politiky do rukou jednotlivých členských států, rozběhla by se pouze dotační soutěž jednotlivých národních rozpočtů. V takové soutěži by na to určitě doplatili jak naši zemědělci, tak zemědělci ze zemí, jejichž rozpočty si nemohou dovolit dorovnávat tolik prostředků, jako by dávali například ve Francii nebo v Polsku.
ANO svůj program zveřejní 1. května 2024
zdroj: TN.cz / odpovědi politických stran, hnutí či koalic

koalice ALIANCE ZA NEZÁVISLOST ČR – proti přijetí eura! (15)

Odpovídal Hynek Blaško, europoslanec a lídr kandidátky
1. Podporujete společnou unijní bezpečnostní a obrannou politiku? Byli byste pro vytvoření společné armády Evropské unie? Rozhodně nepodporuji. Podporuji úplně jiné pojetí bezpečnostní a obranné politiky, inspirované neutrálními zeměmi jako například Rakousko. Rozhodně by se neměla účastnit útočných vojenských akcí, jako byly kampaně v Afghánistánu nebo Iráku. Obranná a bezpečnostní politika nesmí být centrálně řízena orgány z EU, které nemají odpovědnost vůči občanům evropských států.
2. Měla by mít Evropská unie větší pravomoci v boji proti energetické krizi? Evropská unie energetickou krizi vytváří politikami jako Green Deal. Nedává tedy smysl, aby se proti ní pokoušela bojovat. Je třeba rozšířit jadernou energetiku, kterou má Česká republika na vysoké úrovni. Elektřinu nepřeprodávat a neprodražovat přes burzy, ale zajistit nízké ceny, které odpovídají realitě a nákladům na výrobu.
3. Je podle vás správně, že by se členským státům EU zrušilo právo veta? A to třeba i v souvislosti s energetickou bezpečností EU? Rozhodně není správně uvažovat o zrušení práva veta. Není žádný důvod, aby se z EU stala centrální mocnost, která bude diktovat všem. Pokud se k některému nařízení nebude chtít některý stát připojit, nemá být nucen. Ostatní klidně mohou. Je potřeba opustit filosofii založenou na centrálním řízení, a přesunout se k vzájemnému uznávání standardů, a že něco může být v jiném státě jinak.
4. Souhlasíte s dalším rozšiřováním Evropské unie? Jste pro přičlenění Ukrajiny? Evropská unie není rozhodně na další rozšiřování připravena a také dochází prostor, kam by se mohla rozšířit. Hodně se diskutuje o Balkánu. Nebo stále také i o Turecku. Přijetí nestabilních států s úplně odlišnou kulturou by stav EU ještě zhoršil. Mnohem lepší je mít mezi sebou zónu volného obchodu, a vzájemně si uznávat normy ale nikoliv snažit se politicky centrálně řídit Evropu. Ukrajina je ve válečném stavu, takže o přijetí nemůže být řeč. Navíc snahy přitáhnout Ukrajinu do struktur EU a NATO již způsobily dostatek škod na životech i ekonomice. Mělo by se začít s plánem na ukončení války a do budoucna by to měl být neutrální stát, tak jako se jím, po dohodě mocností, stalo například Rakousko po druhé světové válce.
5. Souhlasíte s migračním paktem? Rozhodně ne. Je to zoufalá snaha přehodit následky nezodpovědné politiky Německa a Francie na státy východní Evropy, které naopak hranice zodpovědně chránily. Nesmíme trpět za to, že koloniální mocnosti řeší následky své minulosti. Máme zde dostatečný počet cizinců, které se povedlo relativně integrovat, a nikdo nás nemůže nutit nechat si zničit bezpečnost a pravidla, tak jako se to stalo v mnohých západních zemích. Jediné funkční řešení zatím ukázala Austrálie, kdy se prokázalo, že pokud se odstraní ekonomické výhody, zajistí se pobyt v bezpečné zemi třetího světa, tak většina migrantů přestane přicházet.
6. Jak hodnotíte uzavírání hranic států v schengenském prostoru, například v souvislosti s migrací či v době pandemie covidu-19? Je to v podobných případech nutnost, nebo nepřijatelné porušení principu volného pohybu? Je to paradox. Na jednu stranu EU stále chce otevřené hranice a vytváření migračních cest pro migranty z celého světa, a na druhou stranu omezila pohyb vlastních občanů brutálním způsobem. I v době těch karantén, se občané EU pohybovat nesměli, a migranti měli výjimku, včetně očkování. Praxe ukazuje, že Schengenský prostor je mýtus. Na papíře funguje, ale v praxi Němci i Rakušané hlídají hraniční přechody s námi. Kdykoli se objeví nějaká krize státy se začnou chránit a smlouvy se stávají cárem papíru. Moje představa je, že stát by měl být připraven hranice kontrolovat. V době, kdy se nic neděje, lidé mohou klidně cestovat bez kontrol. Pohraniční policie by však měla být kdykoli připravena naše hranice střežit a kontrolovat.
7. Měla by Česká republika zavést euro? Co se další integrace Česka do Evropské unie týče, jste pro, nebo proti? Jsem jednoznačně pro zachování koruny. Potřebujeme mít kontrolu nad vlastní měnou a moci ji ovlivňovat. Nechci, aby se tato kontrola přesunula do Frankfurtu nad Mohanem, kde budou rozhodovat bankéři ECB hájící v první řadě zájmy velkých zemí. Česká republika už je natolik integrovaná, že je potřeba zařadit zpátečku. Musíme se dostat do stavu, kdy svobodné státy Evropy fungují v zóně volného obchodu, vzájemného uznávání norem, vědecké a kulturní spolupráce. A musíme odejít od filosofie centrálního řízení každého detailu života lidí v Evropě.
8. Jste pro deregulaci pravidel Evropské unie pro zvýšení konkurenceschopnosti? Nebo se toho dá podle vás dosáhnout i jiným způsobem? Ano, jsem rozhodně pro. Deregulace a konkurenceschopnost jsou spojené nádoby. Žádnými dotacemi se nikdy konkurenceschopnost nezvýší, protože ty peníze vždycky musíte jednomu vzít, abyste je mohli druhému dát. Jedině deregulace, snížení administrativní zátěže a vytvoření jednoduchého prostředí pro firmy a živnostníky zvýší konkurenceschopnost vůči zbytku světa.
9. Měla by se zemědělská politika nadále řešit společně na evropské úrovni, nebo by měla být výlučně v rukou jednotlivých členských států? Jsem obecně pro to, aby co nejvíce pravomocí bylo v rukou členských států, tedy i zemědělská politika. Specificky tato politika patří k jedněm z nejsložitějších, jelikož státy se předhánějí, kdo více podpoří vlastní zemědělce, což vypadá dobře na domácí politice, ale poškozuje to zemědělce za hranicí. Je třeba, aby jednotlivé země spolu jednaly o nastavení spravedlivých pravidel, které nebudou fungovat jako soutěž, kdo své zemědělce více zadotuje a ti pak levnějšími produkty budou likvidovat ty za hranicí.
volební program najdete zde
zdroj: TN.cz / odpovědi politických stran, hnutí či koalic

ANO LEPŠÍ EU S MIMOZEMŠŤANY (zastavíme drahotu a válku) (16)

Odpovídal Tomáš Franěk, předseda strany
1. Podporujete společnou unijní bezpečnostní a obrannou politiku? Byli byste pro vytvoření společné armády Evropské unie? Ano, bezpečnost a obranu je potřeba řešit společně, tak aby Evropská unie byla konkurenceschopná i v tomto ohledu. Proto potřebujeme společnou armádu. V té musí být jasné, kdo a za jakých podmínek jí v případě napadení či nenadálé situace velí.
2. Měla by mít Evropská unie větší pravomoci v boji proti energetické krizi? Ano, větší pravomoci přinesou mimo jiné snazší omezení vlivu korporací a různých kartelů.
3. Je podle vás správně, že by se členským státům EU zrušilo právo veta? A to třeba i v souvislosti s energetickou bezpečností EU? V otázce obrany, kde je potřeba rychle reagovat ano a rozhodnutí následně potvrdit standardním schvalovacím procesem. Dále k rušení práva veta není důvod.
4. Souhlasíte s dalším rozšiřováním Evropské unie? Jste pro přičlenění Ukrajiny? Ano, je však potřeba vždy pečlivě prodiskutovat konkrétní stát, o který by se Evropská unie měla rozšířit.
Na Ukrajině se nejdříve musí ukončit válka. Následně musí nová Ukrajina vyřešit problém s korupcí a splnit další podmínky pro vstup do Evropské unie. Poté jsme pro postupné přičlenění. Toto bude pro obě strany výhodné, jelikož i firmy z České republiky budou moci expandovat na tento trh.
5. Souhlasíte s migračním paktem? Ne v současném znění. Je dobré, že se okolo této otázky něco děje. Je potřeba řešit problém s převaděči a obchodem s lidmi. Zejména je zapotřebí neřešit až důsledek, tedy již samotnou migraci, ale snažit se jí předcházet a pomáhat v místě vzniku.
Dále pak je nutné zmínit fakt, že Česká republika v migraci velmi pomohla i bez migračního paktu. Vždy je potřeba jednat s ostatními státy a hledat řešení.
6. Jak hodnotíte uzavírání hranic států v schengenském prostoru, například v souvislosti s migrací či v době pandemie covidu-19? Je to v podobných případech nutnost, nebo nepřijatelné porušení principu volného pohybu? V případech jako migrační krize či pandemie covidu-19 je přiměřená ochrana hranic jednotlivých států nutná.
7. Měla by Česká republika zavést euro? Co se další integrace Česka do Evropské unie týče, jste pro, nebo proti? Toto téma je značně zpolitizované. Do budoucna ano, ale až v takovém stavu ekonomiky, kdy Euro bude České republice přinášet nikoliv mínusy, ale plusy.
8. Jste pro deregulaci pravidel Evropské unie pro zvýšení konkurenceschopnosti? Nebo se toho dá podle vás dosáhnout i jiným způsobem? Ano, pro zajištění zvýšení konkurenceschopnosti jsme pro rozumnou deregulaci.
9. Měla by se zemědělská politika nadále řešit společně na evropské úrovni, nebo by měla být výlučně v rukou jednotlivých členských států? Některé státy si mohou dovolit dotovat své zemědělství takovým způsobem, kterým ostatní nemohou, což by dotčeným státům a jejich zemědělcům přineslo značné potíže. Mimo jiné i proto jsme pro společné a vyvážené řešení zemědělské politiky.
volební program zatím není dostupný, stránky strany najdete zde
zdroj: TN.cz / odpovědi politických stran, hnutí či koalic

KDU-ČSL
koalice SPOLU (17)

Odpovídal Tomáš Zdechovský, lídr za KDU-ČSL a europoslanec
1. Podporujete společnou unijní bezpečnostní a obrannou politiku? Byli byste pro vytvoření společné armády Evropské unie? Podporuji větší koordinaci v oblasti evropského obranného průmyslu a posílení obranyschopnosti EU. Nevidím přínos ve vytvoření evropské armády, když dobře funguje NATO.
2. Měla by mít Evropská unie větší pravomoci v boji proti energetické krizi? Je důležité, aby EU nastavila férové prostředí na evropském energetickém trhu. Energetická krize ukázala, že evropský energetický trh má určité trhliny. Pokud přijde energetická krize, pak EU jako celek je mnohem silnější v hledání řešení, než kdyby se o to pokoušely nekoordinovaně samotné státy.
3. Je podle vás správně, že by se členským státům EU zrušilo právo veta? A to třeba i v souvislosti s energetickou bezpečností EU? Podporuji zachování práva veta v daných oblastech. Politika je o umění se dohodnout, ne někoho převálcovat a nebrat v potaz jeho názory. Lídři EU v drtivé většině dokázali najít řeč a působit tak nadále jednotně.
4. Souhlasíte s dalším rozšiřováním Evropské unie? Jste pro přičlenění Ukrajiny? Ano, jsem pro rozšiřování Evropské unie za předpokladu, že dané státy splní všechna potřebná kritéria pro vstup, a to platí i pro Ukrajinu, kterou ještě čeká pořádný kus. Je ale na dobré cestě.
5. Souhlasíte s migračním paktem? Nesouhlasím se současnou podobou migračního paktu. Souhlasím však s nutností mít funkční migrační pakt, který ochrání vnější hranice EU, efektivně navrátí ty, kteří nemají právo na azyl v EU, zrychlí procedury o azyl, a především nebude nutit státy platit za nepřijetí migrantů.
Státy a evropské instituce rezignovaly na zavedení přísnějších migračních pravidel, které by byly adekvátní reakcí na rostoucí nelegální migraci směrem do EU. A to mě velmi štve.
6. Jak hodnotíte uzavírání hranic států v schengenském prostoru, například v souvislosti s migrací či v době pandemie covidu-19? Je to v podobných případech nutnost, nebo nepřijatelné porušení principu volného pohybu? Důležitá je bezpečnost občanů EU. Nejsem v žádném případě příznivcem zavírání hranic, ale pokud příslušné úřady a orgány vyhodnotily, že je v zájmů zdraví a bezpečnosti občanů z krátkodobého hlediska uzavřít hranice a dostatečně a adekvátně to odůvodnily, pak jejich jednání respektuji.
7. Měla by Česká republika zavést euro? Co se další integrace Česka do Evropské unie týče, jste pro, nebo proti? Euro nesouvisí s volbami do Evropského parlamentu. Zavedení je zcela v kompetenci členských států. Nejprve musíme splňovat všechny potřebné podmínky, až pak se můžeme o euru bavit.
8. Jste pro deregulaci pravidel Evropské unie pro zvýšení konkurenceschopnosti? Nebo se toho dá podle vás dosáhnout i jiným způsobem? Deregulace a odstranění byrokratických překážek musí být prioritami budoucí Komise, která tím zlepší pravidla pro fungování firem na evropský trhu.
9. Měla by se zemědělská politika nadále řešit společně na evropské úrovni, nebo by měla být výlučně v rukou jednotlivých členských států? Ano, evropský rámec je potřebný. Do zemědělství jde třetina všech evropských peněz, proto je důležité mít určitá pravidla, jak a na co finance čerpat. Členské státy by pak měly mít dostatek svobody pro dotvoření podmínek pro své zemědělce.
volební program najdete zde
zdroj: TN.cz / odpovědi politických stran, hnutí či koalic

TOP 09
koalice SPOLU (17)

Odpovídal Luděk Niedermayer, europoslanec
1. Podporujete společnou unijní bezpečnostní a obrannou politiku? Byli byste pro vytvoření společné armády Evropské unie? Posílení unijní bezpečnosti a obranyschopnosti považuji za prioritu. Pilířem naší bezpečnosti by mělo zůstat NATO a unijní bezpečnostní a obranná spolupráce by ho měla doplňovat.
2. Měla by mít Evropská unie větší pravomoci v boji proti energetické krizi? Je velkým úspěchem spolupracující Evropy, že jsme porazili Putina v energetické části jeho války. Osamoceně bychom toho nikdy nedosáhli. Energetický trh ale potřebuje vylepšit. Musíme udělat všechno pro cenově dostupnou energii v celé Unii bez závislosti na dodavatelích z autoritativních režimů.
3. Je podle vás správně, že by se členským státům EU zrušilo právo veta? A to třeba i v souvislosti s energetickou bezpečností EU? Žádná změna rozhodovacích procedur nemůže nahradit vůli členských zemí se dohodnout. A o možném omezení jednomyslnosti lze rozhodnout jen jednomyslně. Část zemí otevírá tuto otázku v souvislosti s rozšířením EU, což je podle mě strategická priorita.
4. Souhlasíte s dalším rozšiřováním Evropské unie? Jste pro přičlenění Ukrajiny? Ukrajina, ale i Moldavsko a Gruzie si zaslouží evropskou budoucnost. Musíme ukázat, že tuto perspektivu mají, ale je na nich, zda a jak rychle splní nesnadné vstupní podmínky. Bylo by podle mě účelné, kdyby byl proces přistupování do EU rozfázován tak, aby po dosažení určitých cílů země získaly, byť částečné, benefity.
5. Souhlasíte s migračním paktem? Nejde o dokonalé texty (část jsem podpořil, u části se zdržel), ale jde o dohodu, která zajistí, že si Unie s migrací v budoucnu lépe poradí. Je to potřeba, protože zachování dnešních pravidel by bylo v případě zhoršení situace poukazem na vážnou schengenskou krizi.
6. Jak hodnotíte uzavírání hranic států v schengenském prostoru, například v souvislosti s migrací či v době pandemie covidu-19? Je to v podobných případech nutnost, nebo nepřijatelné porušení principu volného pohybu? Nutnost to za jistých okolností může být, ale jen na nezbytnou dobu. Evropa bez vnitřních hranic je jedním z nejvíce viditelných a oceňovaných úspěchů společné Evropy. A též jeden z důvodů evropské prosperity. Pokud je třeba přistoupit ke krajním opatřením, mělo by to být po dohodě a ve spolupráci.
7. Měla by Česká republika zavést euro? Co se další integrace Česka do Evropské unie týče, jste pro, nebo proti? Ano. Naší zemi pomůže s konkurenceschopností, podpoří ekonomický růst, udělá nás atraktivnější pro investory, v souhrnu tedy zvýší kvalitu života lidí. Také posílí náš vliv, klíčová jednání o zásadních ekonomických iniciativách totiž probíhají mezi zeměmi eurozóny.
8. Jste pro deregulaci pravidel Evropské unie pro zvýšení konkurenceschopnosti? Nebo se toho dá podle vás dosáhnout i jiným způsobem? Evropa se musí vrátit do první ekonomické ligy a Česko mezi země, které si vedou nejlépe. Je to priorita Unie i moje. Snížit administrativní zátěž je jedním z úkolů dne. Spolu s ním lepší fungování společného i energetického trhu, podpora modernizace ekonomiky nebo účinná ekonomická diplomacie.
9. Měla by se zemědělská politika nadále řešit společně na evropské úrovni, nebo by měla být výlučně v rukou jednotlivých členských států? Na evropské úrovni i skrz čerpání evropských peněz či pomocí stanovení jasných pravidel, jak se využívají peníze "domácí". Otevření prostoru pro země Unie k libovolné podpoře zemědělství je cesta, která by skoro jistě vedla k velké krizi společného trhu a ten považuji za jeden z největších aktiv naší společné Unie.
volební program najdete zde
zdroj: TN.cz / odpovědi politických stran, hnutí či koalic

REFERENDUM – Hlas Lidu (18)

Odpovídal Václav Sogel, předseda hnutí
1. Podporujete společnou unijní bezpečnostní a obrannou politiku? Byli byste pro vytvoření společné armády Evropské unie? Ne, bezpečnostní a obranná politika svrchovaného státu je základním pilířem svobodných, svrchovaných občanů národních států, kteří sídlí na svém území.
2. Měla by mít Evropská unie větší pravomoci v boji proti energetické krizi? Ne, bezpečnostní a obranná politika svrchovaného státu je základním pilířem svobodných, svrchovaných občanů národních států, kteří sídlí na svém území.
3. Je podle vás správně, že by se členským státům EU zrušilo právo veta? A to třeba i v souvislosti s energetickou bezpečností EU? Zásadně jsme proti zrušení práva veta, hnutí REFERENDUM – Hlas Lidu usiluje toto právo veta rozšířit o přednostní lidové veto.
4. Souhlasíte s dalším rozšiřováním Evropské unie? Jste pro přičlenění Ukrajiny? Rozhodně ne, v současné době a podání by Evropská unie měla zaniknout.
5. Souhlasíte s migračním paktem? Ne, nesouhlasíme, je potřeba zrušit neziskové organizace, které podporuji migraci. Žádný pakt nesmí rozhodovat, kdo bude umístěn na území svrchovaného státu, jedná se o ohrožení bezpečnosti občanů.
6. Jak hodnotíte uzavírání hranic států v schengenském prostoru, například v souvislosti s migrací či v době pandemie covidu-19? Je to v podobných případech nutnost, nebo nepřijatelné porušení principu volného pohybu? Mít vlastní ochranu nad vlastní hranicí státu a kdykoliv tyto hranice uzavřít je v pořádku, jde o bezpečnostní politiku svrchovaného státu a o ochranu jeho občanů.
7. Měla by Česká republika zavést euro? Co se další integrace Česka do Evropské unie týče, jste pro, nebo proti? Svévolně, tedy bez rozhodnutí občanů nelze zavést euro, došlo by k potlačení vůle lidu garantované čl. 2 Ústavy ČR. Musí být vyhlášeno celostátní referendum. O euru se rozhodovalo v jiné Evropské unii, po podpisu Lisabonské smlouvy se fungování EU změnilo.
8. Jste pro deregulaci pravidel Evropské unie pro zvýšení konkurenceschopnosti? Nebo se toho dá podle vás dosáhnout i jiným způsobem? EU by neměla zasahovat do vnitřních zákonů a určovat pravidla svrchovaných a důstojných států, nařizovat národům, jak se chovat. Dá se toho dosáhnout mnoha jinými způsoby. Základ je rozhodování ponechat na svrchovaném státu a jeho občanech.
9. Měla by se zemědělská politika nadále řešit společně na evropské úrovni, nebo by měla být výlučně v rukou jednotlivých členských států? Zemědělství i další odvětví jsou a musí být z bezpečnostního důvodu, ale také v rámci krizového řízení výsostnou prioritou svrchovaného státu, přičemž do této politiky nemá zasahovat žádná mezinárodní organizace.
volební program najdete zde
zdroj: TN.cz / odpovědi politických stran, hnutí či koalic

Svobodní (19)

Odpovídal Libor Vondráček, předseda strany a lídr kandidátky
1. Podporujete společnou unijní bezpečnostní a obrannou politiku? Byli byste pro vytvoření společné armády Evropské unie? Vytvoření armády EU nepodporujeme, zavedlo by to nutnost financovat paralelní důstojnický a jiný aparát v Bruselu, což by oslabilo již dnes příliš slabé národní armády. Právě do vlastní armády bychom nyní měli chytře a efektivně investovat, abychom byli připraveni bránit vlastní území a zajistit si na něm bezpečnost. EU by tomuto měla přestat škodit a ukončit přetrvávající negativní klasifikaci zbrojařských firem, která způsobuje problémy s financováním výroby. Vzhledem ke katastrofálnímu fungování ostatních bruselských institucí bychom vznik armády EU považovali za bezpečnostní riziko. Polsko je příkladem toho, že jednotlivé státy mohou být v budování ozbrojených sil výrazně rychlejší a efektivnější.
2. Měla by mít Evropská unie větší pravomoci v boji proti energetické krizi? Neměla. Postoj EU k energetice jako celku je to, co krizi v první řadě způsobuje. Svobodní prosazují strategický rozvoj jaderné energetiky, která v mnoha velkých zemích EU naráží na iracionální odpor.
3. Je podle vás správně, že by se členským státům EU zrušilo právo veta? A to třeba i v souvislosti s energetickou bezpečností EU? Není to správně. Naopak by to znamenalo odstranění poslední překážky pro implementaci těch největších nesmyslů, které by prosazovalo Německo a jeho spojenci. Energetickou krizi by zrušení práva veta pravděpodobně naopak zhoršilo. Už zrušení práva veta v některých oblastech kvůli přijetí Lisabonské smlouvy bylo velkou chybou. Chceme-li zabránit divokému rozpadu EU, měli bychom obnovit platnost hesla "naše země, naše pravidla". Tlaky na federalizaci totiž vytvořily mezi státy již dost zlé krve. Naším cílem tak musí být obnovení práva veta ve všech oblastech, aby mohly evropské země vzkvétat v přátelském prostředí a při zachování volného obchodu i pohybu.
4. Souhlasíte s dalším rozšiřováním Evropské unie? Jste pro přičlenění Ukrajiny? Pokud by byla EU ve stavu před rokem 1986, mohla by přijmout kohokoliv. Za současného stavu bychom přijetím každé další země jen zvýšili šanci, že bude Česká republika přehlasována v citlivých otázkách, a tomu se musíme bránit. Pokud by byla EU jen zónou volného obchodu, pak bychom byli pro přijetí Ukrajiny, Turecka i kohokoliv jiného. Po přijetí Lisabonské smlouvy ale funguje v EU hlasovací systém založený na velikosti populace a např. Turci jsou nejpočetnějším národem v Evropě. Nechceme se jednou dočkat toho, že nám směrnice EU budou nařizovat turecké záchody. Nesmíme do současné EU další velké země jako Turecko pouštět.
5. Souhlasíte s migračním paktem? S migračním paktem zásadně nesouhlasíme a považujeme jeho přijetí za zradu českých voličů ze strany ministra Rakušana. Řešením migrační krize není jiná obdoba migračních kvót, ale inspirování se v Austrálii. Musíme posílit ochranu vnější hranice schengenského prostoru, aby Frontex začal opět fungovat jako bezpečnostní složka a přestal fungovat jako neziskovka. Vedle toho navrhujeme najít zemi mimo EU, kam nelegální migranty dočasně přemístíme k absolvování azylového řízení, a výrazně zvýšit tresty pro převaděče. Podporujeme turistiku a individuální migraci, ale odmítáme mávat rukou nelegální masovou migrací, která způsobila zemím na západ od nás obří problémy.
6. Jak hodnotíte uzavírání hranic států v schengenském prostoru, například v souvislosti s migrací či v době pandemie covidu-19? Je to v podobných případech nutnost, nebo nepřijatelné porušení principu volného pohybu? Ve výjimečných případech je to pochopitelné. Chování některých států EU během covidové pandemie ale ukázalo, že i ve skutečně krizových situacích se můžeme spolehnout jen na sebe.
7. Měla by Česká republika zavést euro? Co se další integrace Česka do Evropské unie týče, jste pro, nebo proti? ČR by euro v žádném případě jako jedinou měnu zavádět nemělo. Jedná se o špatný politický projekt a pro některé státy jako například Itálie je ekonomicky vyloženě škodlivý. Naopak bychom chápali, pokud by takové státy tento megalomanský projekt začaly opouštět. EU není tzv. optimální měnovou zónou a česká ekonomika se od průměru eurozóny v tento okamžik odlišuje natolik, že přijetí eura by českou ekonomiku nevratně poškodilo. Splnění Maastrichtských kritérií zdaleka nezaručuje, že euro je pro českou ekonomiku vhodné. Navíc je pro nás nepřijatelný tlak na rušení hotovosti a zavádění digitální měny, tedy technologie, která je podobně zneužitelná jako čínské sociální kredity.
8. Jste pro deregulaci pravidel Evropské unie pro zvýšení konkurenceschopnosti? Nebo se toho dá podle vás dosáhnout i jiným způsobem? Deregulace často zcela absurdních pravidel je jednoznačně preferovaná cesta proti současnému dotačnímu peklu, které firmy v Evropě zažívají. Bojíme se ale, že EU v současném nastavení a složení jejích institucí včetně parlamentu takového kroku není schopna.
9. Měla by se zemědělská politika nadále řešit společně na evropské úrovni, nebo by měla být výlučně v rukou jednotlivých členských států? Jednoznačně by se měla přesunout na úroveň členských států. Současný systém se vyznačuje obrovskými nejasnostmi a plýtváním na byrokratickou zátěž a nesmyslné dotační programy.
volební program najdete zde
zdroj: TN.cz / odpovědi politických stran, hnutí či koalic

Sociální demokracie (20)

Odpovídal Lubomír Zaorálek, exministr a lídr kandidátky
1. Podporujete společnou unijní bezpečnostní a obrannou politiku? Byli byste pro vytvoření společné armády Evropské unie? Posílení společné bezpečnostní politiky i diplomacie jsou nezbytnými předpoklady, aby Evropská unie mohla hrát roli ve světové politice. Armáda EU je projekt na desítky let, dnes je důležité pracovat na efektivní spolupráci a vzájemné propojitelnosti armád jednotlivých členských států. Musíme také posílit svoji soběstačnost v obranném průmyslu. Politické dění poslední let jasně ukazuje, že ve vojenské oblasti nesmíme spoléhat na pomoc Spojených států. Zajištění evropské bezpečnosti musíme mít ve vlastních rukou.
2. Měla by mít Evropská unie větší pravomoci v boji proti energetické krizi? Rozhodně. Energetiku bychom měli chápat čím dál více v evropském měřítku, vždyť cena se nejvíce odvíjí od evropské burzy s energiemi. Evropská unie by měla mít možnost více regulovat ceny energií a zajistit dostupnost tepla a elektřiny i nejvíce zranitelných skupinám jako seniorům nebo rodinám s dětmi. Na tzv. energetické krizi se velké korporace nemorálně obohatily a zaplatily to všechny domácnosti. Korunu tomu dala vláda Petra Fialy, která místo pomoci občanům dotovala hlavně energetické barony a dodatečné zdanění nepřiměřených zisků připravila tak, že se vybralo pár korun.
3. Je podle vás správně, že by se členským státům EU zrušilo právo veta? A to třeba i v souvislosti s energetickou bezpečností EU? Právo veta v klíčových otázkách je pro zachování soudržnosti států v EU klíčové. Jeho zrušení by znamenalo výrazné narušení vztahů mezi státy a důvěry občanů. Jestli chce být Evropa silná a jednotná, nemůže se rozpadnout do frakcí, které spolu budou soupeřit. Naopak by měla hledat shodu a nevylučovat opoziční názory, které mají většinou své opodstatnění.
4. Souhlasíte s dalším rozšiřováním Evropské unie? Jste pro přičlenění Ukrajiny? Ukrajina by měla dostat šanci, ale nelze slibovat věci, které nemůžeme splnit. Rozšiřování je podmíněno pravidly a Ukrajina je bude muset splnit stejně jako země západního Balkánu, které o vstup do EU usilují. Nejbližším úkolem bude hledání společného zájmu na uzavření konfliktu a následně obnova zničené země. Až poté připadají v úvahu otázky na plnění potřebných ukazatelů nutných pro přijetí do EU.
5. Souhlasíte s migračním paktem? Hlavní problémy spojené s migrací – lepší ochranu vnější hranice EU, efektivní návratovou politiku, řešení příčin migrace nebo integraci příchozích – migrační pakt nevyřešil. Je to kompromis, který neuspokojí nikoho. Za vlády sociální demokracie premiér Sobotka využil práva veta, aby vetoval povinné kvóty na přerozdělování migrantů. Současná vláda je připustila a ministr Rakušan se nás snažil ještě obalamutit, že vyjednal výjimku, kterou nemáme. Za dva roky nás proto čeká zvažování, zda přijímat migranty z jiných států EU, nebo platit pokuty půl miliardy korun i více. Takto se politika pro lidi nedělá.
6. Jak hodnotíte uzavírání hranic států v schengenském prostoru, například v souvislosti s migrací či v době pandemie covidu-19? Je to v podobných případech nutnost, nebo nepřijatelné porušení principu volného pohybu? Pandemická vlna ukázala, jak nepředvídatelný a rychlý může být postup nemoci, která se ukázala jako velmi nebezpečná. V roce 2020 nedokázala EU hrozbě čelit koordinovaně, vznikla řada zmatků a nejasností. Mnoho lidí se ocitlo v těžko řešitelných situacích. Tomu musíme příště předejít. Hranice by se měly uzavírat jen ve výjimečných a odůvodněných případech. Je třeba stanovit jasná pravidla pro to, kdy lze výjimku ze schengenských pravidel uplatnit.
7. Měla by Česká republika zavést euro? Co se další integrace Česka do Evropské unie týče, jste pro, nebo proti? Česká republika závazek přijetí eura schválila v přístupových dohodách. Je třeba ale na něj naši ekonomiku nejdříve připravit. To znamená v prvé řadě konečně vyrovnat rozdíly ve mzdách a platech mezi západními a východními zeměmi. Přijetí eura nevyřeší problém, že jsou z Česka vyváděny stovky miliard v dividendách a vnitropodnikových transakcích. Další integrace v rámci EU pro mne tak hlavně znamená společný postup v daňové oblasti. Kdo podniká v členském státu EU, musí také tam odvést daně. Je třeba zamezit možnosti zisky převést někam, kde zaplatí daně nižší, nebo dokonce žádné. Stejný přístup musí Evropa uplatňovat i ve vztahu k tzv. digitálním gigantům, kteří v Evropě vůbec nesídlí.
8. Jste pro deregulaci pravidel Evropské unie pro zvýšení konkurenceschopnosti? Nebo se toho dá podle vás dosáhnout i jiným způsobem? Jak budeme konkurenceschopnosti dosahovat, je jednou z hlavních politických otázek v dalším období Evropského parlamentu. Sociální demokracie zastává postoj, že dosahovat vyšší konkurenceschopnosti není možné na úkor pracujících. Určitě je namístě omezit přílišnou byrokratizaci EU a nesmyslné regulace a pravidla. Nelze ale připustit takové změny, které by ohrožovaly životní úroveň a jistoty pracujících. Naopak je třeba posílit investice státu do rozvoje nových technologií a více chránit na evropské úrovni naše podniky před nekalou konkurencí ze třetích zemí.
9. Měla by se zemědělská politika nadále řešit společně na evropské úrovni, nebo by měla být výlučně v rukou jednotlivých členských států? Jsme pro zachování společné zemědělské politiky, ale EU musí víc podporovat malé a střední zemědělce. Jen díky společné politice EU je možné stanovit rovná pravidla pro dotace, aby nikdo nebyl nepřiměřeně zvýhodněn. Je třeba více naslouchat samotným zemědělcům a hledat rovnováhu mezi ambicemi v oblasti ochrany životního prostředí a schopností zajistit potravinovou soběstačnost. Evropská unie musí chránit naši vlastní zemědělskou produkci před levným a nekvalitním dovozem. Je zcela nesmyslné, když naši pěstitelé likvidují sady jabloní, protože se jejich pěstování nevyplatí.
volební program najdete zde
zdroj: TN.cz / odpovědi politických stran, hnutí či koalic

Starostové a nezávislí
koalice Starostové a osobnosti pro Evropu (21)

1. Podporujete společnou unijní bezpečnostní a obrannou politiku? Byli byste pro vytvoření společné armády Evropské unie? Bezpečnost Evropy je pro nás klíčová. Nesmíme se při jejím zajištění spoléhat pouze na USA. Nechceme tvořit jednotnou evropskou armádu, ale vybudovat silný obranyschopný evropský pilíř NATO, který vytvoří naši obrannou nezávislost a v rámci nějž budeme společně investovat do své obrany, technologií i potřebných inovací. Chceme být plnohodnotnými spojenci, kteří nesou svůj podíl na obraně Evropy. Náš kontinent je v úzkém spojení s celým světem a nelze přehlížet možné budoucí krize. O to důležitější je zajistit naši obranu, surovinovou i energetickou nezávislost a dlouhodobě budovat odolnou společnost, která bude připravena na případné krize.
2. Měla by mít Evropská unie větší pravomoci v boji proti energetické krizi? Je zásadní předcházet dalším energetickým krizím a nestabilitě na energetickém trhu. Budeme nadále podporovat společné nákupy surovin, díky kterým máme jako Evropané lepší vyjednávací pozici. Klíčové je zajistit také svoji energetickou nezávislost, aby energetická politika EU skutečně fungovala, musíme diverzifikovat zdroje (hledat nové obchodní partnery) a dodávky energie. Podporujeme jádro (včetně modulárních reaktorů) i další investice do obnovitelných zdrojů a nových technologií s cílem zajistit koncovému spotřebiteli nízkou cenu energií i širokou dostupnost moderních technologií, které šetří spotřebu energie a ve finále i náklady firem a domácností.
3. Je podle vás správně, že by se členským státům EU zrušilo právo veta? A to třeba i v souvislosti s energetickou bezpečností EU? Plně rozumíme tomu, že je otázka rušení veta v různých oblastech citlivá (v některých oblastech musí veto zůstat). Rozhodně nechceme ztratit naši národní suverenitu a oslabit náš hlas v Evropě. Naopak chceme do Evropy poslat politiky, kteří budou přinášet vlastní řešení. Chceme však otevřít debatu, jak udělat EU více akceschopnou, a zamezit těm, kteří pouze boří a něco blokují, aby si ji a její občany brali jako rukojmí. Stačí se podívat na politiku Viktora Orbána. Je k debatě, jak omezit možnost, že jedna země zablokuje celé fungování EU. Navrhujeme např. možnost otevřít diskuzi, zda by v některých oblastech veto nemohlo být aplikováno až při souhlasu dvou a více zemí.
4. Souhlasíte s dalším rozšiřováním Evropské unie? Jste pro přičlenění Ukrajiny? Podporujeme další rozšíření EU o státy západního Balkánu, Ukrajinu, Moldavsko a potenciálně i Gruzii. Jsme přesvědčeni, že rozšíření představuje ekonomickou příležitost pro nás i naše firmy. Zároveň ale jednoznačně říkáme, že státy musí být splnit Kodaňská kritéria a všechny další podmínky, které jsme také museli splnit. Je to v zájmu celé Evropské unie i nově přistupujících států.
5. Souhlasíte s migračním paktem? V první řadě – nikdo nechce v Evropě nelegální migraci. Evropa musí trvat na dodržování svých pravidel a jednoznačně se postavit těm, kteří je odmítají. Nelegální migraci však nevyřešíte tím, že si dáte na billboard heslo "stop migraci". Migrační pakt je po letech průchozí hranice první řešení, které dává jasná pravidla pro boj s migrací. Není dokonalý, ale obsahuje ochranu vnějších hranic, detenci i pravidla pro návrat těch, kteří v Evropě nemají co dělat. Je to nový začátek, který dává základní pravidla, a bude nutné pokračovat – například v řešení migrace v původních státech. Populistické strany paktem pouze straší.
6. Jak hodnotíte uzavírání hranic států v schengenském prostoru, například v souvislosti s migrací či v době pandemie covidu-19? Je to v podobných případech nutnost, nebo nepřijatelné porušení principu volného pohybu? Princip volného pohybu v rámci Schengenu je naprosto klíčová hodnota, kterou jsme vstupem do EU získali. Měli bychom tedy omezené uzavírání volit pouze v nutných a ospravedlnitelných případech (migrační vlna, covid, bezpečnostní otázky), které nesmí přesahovat smysluplnou a ospravedlnitelnou délku uzavření.
7. Měla by Česká republika zavést euro? Co se další integrace Česka do Evropské unie týče, jste pro, nebo proti? Euro nechceme přijímat zítra. V Česku jsme výrazným způsobem přispěli k rozproudění diskuze o přijetí eura. V této diskuzi hodláme pokračovat a věříme, že nakonec veřejnost o výhodnosti eura přesvědčíme. Koruna je pro naše firmy zátěží kvůli transakčním nákladům. Ty nás znevýhodňují v zahraničním obchodě a nakonec dopadají i na české spotřebitele. Euro by pomohlo i Čechům, kteří cestují za prací nebo tráví dovolenou v zahraničí, a celkově by vytvořilo podmínky pro to, aby naše ekonomika více prosperovala. Zároveň však platí, že potřebujeme reformy, které pomůžou nastartovat naši ekonomiku a sníží rekordní deficit. Tyto domácí úkoly za nás přijetí eura nevyřeší.
8. Jste pro deregulaci pravidel Evropské unie pro zvýšení konkurenceschopnosti? Nebo se toho dá podle vás dosáhnout i jiným způsobem? Evropa potřebuje více inovací než regulací. Nadměrná regulace ze strany EU zpomaluje ekonomický růst Evropy. Přebírání pravidel EU na národní úrovni by mělo být minimalistické a nad rámec minimálních požadavků (tzv. gold-plating) by mělo jít jen výjimečně a pouze v případě jasně odůvodněných národních požadavků veřejného zájmu nebo specifických podmínek národního prostředí. Naším cílem je vytvoření takového prostředí, ve kterém budou mít evropské start-upy možnost rozvíjet se bez přehnaných regulací, aby měly šanci uspět i na trzích mimo EU. Chceme posílit pozici Evropy na globálním trhu tak, aby evropské firmy byly hybatelem digitální revoluce, nikoliv pouze svědky vývoje.
9. Měla by se zemědělská politika nadále řešit společně na evropské úrovni, nebo by měla být výlučně v rukou jednotlivých členských států? Největší část evropského rozpočtu dnes tvoří dotace pro zemědělce. Usilujeme o to, aby se silnějším těžištěm zemědělské politiky EU stala udržitelnost – tedy péče o půdu, krajinu a zadržování vody v ní. Naším cílem je poskytnout podporu místním zemědělcům při výrobě kvalitních potravin a omezit dovoz těch potravin, které mají negativní vliv na životní prostředí. Nechceme, aby platby šly primárně do rukou velkopodnikatelů a silných zemědělsko-industriálních skupin, naopak je hodláme směřovat k malým farmám a k lidem, kteří se podílejí na udržitelném rozvoji zemědělství.
volební program najdete zde
zdroj: TN.cz / odpovědi politických stran, hnutí či koalic

Česká pirátská strana (23)

Odpovídal Marcel Kolaja, eurospolanec a lídr kandidátky
1. Podporujete společnou unijní bezpečnostní a obrannou politiku? Byli byste pro vytvoření společné armády Evropské unie? Piráti dlouhodobě podporují myšlenku posílení společné obrany Evropské unie. Jak ukázala i ruská agrese na Ukrajině, je extrémně důležité, aby se Evropa v otázkách bezpečnosti koordinovala. Ovšem v okamžiku, kdy mají jednotlivé členské země například několik různých typů tanků, je koordinace velmi náročná. Postupné sbližování povede k vyšší efektivitě i lepší spolupráci v rámci NATO. Jde samozřejmě o dlouhodobý a postupný proces, ke kterému dochází již dnes prostřednictvím konkrétních projektů, které se zaměřují třeba na oblast vojenské mobility nebo výcvikových misí. Ideálně by nás měl časem tento vývoj dovést k vytvoření společné evropské armády.
2. Měla by mít Evropská unie větší pravomoci v boji proti energetické krizi? Jen za posledních 5 let jsme byli svědky hned několika krizí, ve kterých EU prokázala, že jednotný přístup se vyplácí. Náš jednotný trh má větší váhu než rozdrobených 27 menších, a to platí i v oblasti energetiky. Už jen dodržování základních pravidel jednotného trhu a ukončení nesmyslných dotací do fosilních zdrojů by pomohlo ke zlevnění cen pro koncového zákazníka. Společné nákupy energetických surovin či efektivnější přístup v období krize by pro nás bylo výhodné.
3. Je podle vás správně, že by se členským státům EU zrušilo právo veta? A to třeba i v souvislosti s energetickou bezpečností EU? Energetický mix je v rukou členských zemí a nevidím důvod to měnit. Ve většině oblastí, včetně energetiky, se v Radě EU rozhoduje kvalifikovanou většinou. Tato skupina oblastí by se podle nás měla rozšířit třeba o zahraniční a bezpečnostní politiku, Současný stav totiž zásadně narušuje akceschopost Evropské unie. Příkladem může být schvalování další pomoci Ukrajině, kdy Viktor Orbán blokoval šestadvacet zemí, zatímco napadené zemi chyběly potřebné zbraně. Pokud mají ostatní mocnosti brát Evropu vážně, nesmí naše základní geopolitické směřování narušovat jeden trojský kůň.
4. Souhlasíte s dalším rozšiřováním Evropské unie? Jste pro přičlenění Ukrajiny? Z dlouhodobého hlediska má pro nás rozšíření EU strategický význam. Až žadatelské země splní podmínky, což je poměrně dlouhodobý proces, Evropská unie je má přijmout. Je třeba si uvědomit, že pokud těmto zemím nenabídneme perspektivu toho, že jednou budou patřit do Evropy, hrozí, že spadnou do vlivové sféry Ruska. A jakékoliv posilování Ruska je riziko pro naši bezpečnost.
5. Souhlasíte s migračním paktem? Migrační pakt je tvořen několika různými legislativami. Většinu z nich jsme nepodpořili. Migraci je třeba řešit ve spolupráci s ostatními evropskými zeměmi. Migrační pakt ale v současné podobě nepřináší žádné zásadní zlepšení. Nenabízí řešení, spíše nadbytečnou byrokracii. Výsledkem je, že země nebudou zvládat důkladně uprchlíky prověřovat.
6. Jak hodnotíte uzavírání hranic států v schengenském prostoru, například v souvislosti s migrací či v době pandemie covidu-19? Je to v podobných případech nutnost, nebo nepřijatelné porušení principu volného pohybu? Volný pohyb osob je jednou z hlavních výhod členství v Evropské unii. Přináší nám svobodu, firmám usnadňuje podnikání a je důležitý i symbolicky – ukazuje, evropskou jednotu. Každé uzavření vnitřních hranic musí být velmi dobře odůvodněno, což v některých mometnech pandemie podle mě nebylo naplněno. Abychom se vyhnuli uzavírání vnitřních hranic kvůli migračním vlnám, musíme migraci v Evropě řešit společně.
7. Měla by Česká republika zavést euro? Co se další integrace Česka do Evropské unie týče, jste pro, nebo proti? Česká republika by nyní měla začít dělat kroky k přijetí eura. Pro Česko jako pro silně exportní ekonomiku to dává velký smysl. Řada firem už k obchodování eurem přechází sama. To jasně ukazuje, že českému byznysu může změna jen pomoct. Vkontextu války na Ukrajině vidíme, že Evropskou unii potřebujeme, že jsme díky ní silnější. V mnoha oblastech povede užší spolupráce ke zvyšování životní úrovně a bezpečnosti Evropanů.
8. Jste pro deregulaci pravidel Evropské unie pro zvýšení konkurenceschopnosti? Nebo se toho dá podle vás dosáhnout i jiným způsobem? Určitě bychom měli osekat zbytečnou byrokracii. Třeba v oblasti zemědělství to za Piráty říkáme dlouhodobě. c Pro zvýšení konkurenceschopnosti Evropy je klíčové úspěšně provést ekonomickou transformaci, která probíhá po celém světě. Proto za Piráty prosazujeme menší důraz na dotace a větší důraz na chytré daňové úlevy pro firmy, které inovují a dbají na udržitelnost. To je podlenás recept, jak nastartovat evropskou ekonomiku.
9. Měla by se zemědělská politika nadále řešit společně na evropské úrovni, nebo by měla být výlučně v rukou jednotlivých členských států? Vzhledem k propojení evropských trhů by výlučné přenechání do rukou členských států nutně vedlo k tomu, že někteří zemědělci prostě nebudou schopni konkurovat zboží ze zahraničí. Proto by řešení mělo být společné. To však neznamená, že souhlasíme s tím, jak Evropská unie řeší společnou zemědělskou politiku dnes. Při jejím schvalování jsme se postavili proti, je totiž příliž zatížená byrokracií a příliš podporuje velké agrobarony oproti malým zemědělcům.
volební program najdete zde
zdroj: TN.cz / odpovědi politických stran, hnutí či koalic

SDRUŽENÍ PRO REPUBLIKU – REPUBLIKÁNSKÁ STRANA
ČECH, MORAVY A SLEZSKA
koalice PRO vystoupení z EU (24)

Odpovídal Pavel Mužný, předseda strany
1. Podporujete společnou unijní bezpečnostní a obrannou politiku? Byli byste pro vytvoření společné armády Evropské unie? Ne, nepodporujeme. Nejsme pro vytvoření společné armády Evropské unie.
2. Měla by mít Evropská unie větší pravomoci v boji proti energetické krizi? Větší pravomoci ne.
3. Je podle vás správně, že by se členským státům EU zrušilo právo veta? A to třeba i v souvislosti s energetickou bezpečností EU? Jsme pro zachování práva veta.
4. Souhlasíte s dalším rozšiřováním Evropské unie? Jste pro přičlenění Ukrajiny? Jsme proti přičlenění Ukrajiny.
5. Souhlasíte s migračním paktem? Jsme proti migračnímu paktu.
6. Jak hodnotíte uzavírání hranic států v schengenském prostoru, například v souvislosti s migrací či v době pandemie covidu-19? Je to v podobných případech nutnost, nebo nepřijatelné porušení principu volného pohybu? Pro migranty zavést přísnou kontrolu na hranicích.
7. Měla by Česká republika zavést euro? Co se další integrace Česka do Evropské unie týče, jste pro, nebo proti? Jsme pro zachování koruny české.
8. Jste pro deregulaci pravidel Evropské unie pro zvýšení konkurenceschopnosti? Nebo se toho dá podle vás dosáhnout i jiným způsobem? Jsme pro deregulaci.
9. Měla by se zemědělská politika nadále řešit společně na evropské úrovni, nebo by měla být výlučně v rukou jednotlivých členských států? Výlučně v rukou jednotlivých států.
volební program najdete zde
zdroj: TN.cz / odpovědi politických stran, hnutí či koalic

koalice PRO vystoupení z EU (24)

Odpovídal Ctirad Musil, předseda strany Moravané a lídr kandidátky koalice
1. Podporujete společnou unijní bezpečnostní a obrannou politiku? Byli byste pro vytvoření společné armády Evropské unie? Ne. Západ EU hraje na sebe a společná armáda z nás udělá žoldáky v zájmu Francie a Německa.
2. Měla by mít Evropská unie větší pravomoci v boji proti energetické krizi? Žádné další pravomoci EU. Už toho pokazila dost.
3. Je podle vás správně, že by se členským státům EU zrušilo právo veta? A to třeba i v souvislosti s energetickou bezpečností EU? Jsme proti zrušení práva veta.
4. Souhlasíte s dalším rozšiřováním Evropské unie? Jste pro přičlenění Ukrajiny? Ukrajina je nástroj USA pro rozložení Evropy.
5. Souhlasíte s migračním paktem? Migraci má řešit každá země za sebe, případně domluvou se sousedy.
6. Jak hodnotíte uzavírání hranic států v schengenském prostoru, například v souvislosti s migrací či v době pandemie covidu-19? Je to v podobných případech nutnost, nebo nepřijatelné porušení principu volného pohybu? Opatření kolem epidemie covidu-19 byla jen pokusem, co si EU může dovolit. Může být hůř.
7. Měla by Česká republika zavést euro? Co se další integrace Česka do Evropské unie týče, jste pro, nebo proti? Jsme proti zavedení eura a žádáme vystoupení z EU.
8. Jste pro deregulaci pravidel Evropské unie pro zvýšení konkurenceschopnosti? Nebo se toho dá podle vás dosáhnout i jiným způsobem? Deregulace i regulace v EU je ohýbána jejími lobbiysty vždy proti nám. Pryč z EU!
9. Měla by se zemědělská politika nadále řešit společně na evropské úrovni, nebo by měla být výlučně v rukou jednotlivých členských států? O zemědělství bychom si měli rozhodovat sami.
volební program najdete zde
zdroj: TN.cz / odpovědi politických stran, hnutí či koalic

STAČILO!, koalice Komunistické strany Čech a Moravy, Spojených demokratů – Sdružení nezávislých, České strany národně sociální (26)

Odpovídala Kateřina Konečná, předsedkyně KSČM a volební lídryně
1. Podporujete společnou unijní bezpečnostní a obrannou politiku? Byli byste pro vytvoření společné armády Evropské unie? Ne. Vlastní armáda, a tedy vlastní obranyschopnost, jsou znakem suverénního státu. Není důvod tyto kompetence, byť částečně, svěřovat EU a zbavit se tak další části suverenity. Jsme kategoricky proti dalšímu zbrojení a zvyšování výdajů na válečné choutky některých evropských politiků. Zvláště ve chvíli, kdy lidé ze všech stran poslouchají, že nejsou peníze na zdravotnictví, sociální oblast, školství a všude možně, ale na zbraně se vždy najdou!
2. Měla by mít Evropská unie větší pravomoci v boji proti energetické krizi? Myslím, že energetická krize ukázala, jak špatná cesta byla v ČR privatizace strategických odvětví. Liberalizace, na kterou tlačila i EU naprosto selhala a kvůli ní a politikům, kteří ji prosazovali, ceny energií vyletěly nahoru o astronomické částky. A mezitím úzká skupina energobaronů zbohatla. EU už to jednou zpackala, a tak si nemyslím, že by se o to měla pokoušet po druhé.
3. Je podle vás správně, že by se členským státům EU zrušilo právo veta? A to třeba i v souvislosti s energetickou bezpečností EU? Ne. Jsme zásadně proti jakémukoli zvyšování pravomocí EU. Je naprosto skandální, že k zrušení práva veta se přihlásil i prezident ČR Pavel a tleská mu Danuše Nerudová i někteří další politici vládních stran.
4. Souhlasíte s dalším rozšiřováním Evropské unie? Jste pro přičlenění Ukrajiny? EU by se měla soustředit na sebe a problémy svých občanů. I v rámci stávající sedmadvacítky jsou propastné rozdíly. Je děsivé, že 35 let po listopadu 89 stále naši pracující v průměru neberou ani polovinu toho, co jejich sousedé. Stejně tak je naprosto nepochopitelné, když za našimi hranicemi koupíte kvalitnější a levnější potraviny, což je mimochodem jedno ze selhání eurokomisařky za ANO Věry Jourové.
Jsme jednoznačně proti přičlenění Ukrajiny, a to zejména s ohledem na fakt, že zdaleka nesplňuje evropské standardy o boji proti korupci a není ani demokratickým právním státem respektující lidská práva, což se po členských státech požaduje. Ale také proto, že pro stabilitu regionu by bylo ideální, kdyby Ukrajina zůstala neutrální!
5. Souhlasíte s migračním paktem? Ne. Migrační pakt neřeší příčiny přílivu uprchlíků, pouze nás nutí být "solidární" se státy, které si původně migranty zvaly a které nejsou schopny či ochotny hlídat si hranice. Zavádí mechanismus jejich povinného přerozdělení do migrací dosud nezasažených zemí. Migrační pakt považujeme za jednu z největších ostud pětikoaliční vlády Petra Fialy a předsedy hnutí Dozimetr Rakušana.
6. Jak hodnotíte uzavírání hranic států v schengenském prostoru, například v souvislosti s migrací či v době pandemie covidu-19? Je to v podobných případech nutnost, nebo nepřijatelné porušení principu volného pohybu? Kontrola nad vlastním územím (a tedy hranicemi) a nad osobami, které se na tomto území pohybují, je jedním ze znaků suverénního státu. Jakkoli podporujeme myšlenku volného pohybu, plně respektujeme právo každého státu v případě potřeby rozhodnout o režimu na hranicích.
7. Měla by Česká republika zavést euro? Co se další integrace Česka do Evropské unie týče, jste pro, nebo proti? Euro není nástrojem soudržnosti, ale naopak přispělo k vytvoření jižní a východní periferie EU, tedy jeho existence je přímým protikladem hospodářské soudržnosti, snahy o ekonomické vyrovnání regionů a trvale udržitelný rozvoj.
Přijetím eura by se naše země vzdala vlastní monetární politiky. Euro je měna „univerzální velikosti“. ECB musí volit, na koho zaměří svou úrokovou politiku, což vždy některé státy poškodí. Dosavadní zkušenost ukazuje, že prioritou ECB jsou především ekonomiky Německa, Francie či Itálie - nikoli ekonomiky východní periferie EU, kam patří i Česká republika.
Česká republika by tedy neměla zavést euro. Jeho zavedení by vedle ekonomických nevýhod přineslo zejména ztrátu politické suverenity České republiky. Odmítáme také vstup do Evropského mechanismu směnných kurzů ERM II.
8. Jste pro deregulaci pravidel Evropské unie pro zvýšení konkurenceschopnosti? Nebo se toho dá podle vás dosáhnout i jiným způsobem? V EU existuje celá řada pravidel, která konkurenceschopnost bezprostředně zhoršují, mj. jich mnoho je součástí zelených iniciativ (Green Dealu apod.). Veškerá pravidla je třeba důsledně vyhodnocovat a ta, která nepřinášejí požadovaný pozitivní efekt, revidovat či zrušit.
9. Měla by se zemědělská politika nadále řešit společně na evropské úrovni, nebo by měla být výlučně v rukou jednotlivých členských států? Takzvané řešení na evropské úrovni je tvrdým bojem o individuální zájmy jednotlivých států, z nichž mnohé svou vlastní zemědělskou politiku i přes snahu o společný postup pevně drží v ruce. Výsledkem je, že státy, které společný postup respektují, jsou jím „bity“, zatímco benefitují ty, které systém obchází. Naše vláda navíc několikrát na evropské úrovni naprosto selhala a zemědělce hodila přes palubu!
volební program najdete zde
zdroj: TN.cz / odpovědi politických stran, hnutí či koalic

Demokratická strana zelených – ZA PRÁVA ZVÍŘAT (27)

Odpovídala Hana Janišová, jednička na kandidátce strany
1. Podporujete společnou unijní bezpečnostní a obrannou politiku? Byli byste pro vytvoření společné armády Evropské unie? V podstatě ano, ale velmi by záleželo na konkrétních podmínkách, za kterých by tato armáda vznikala a jaké by byly práva a povinnosti jednotlivých států EU.
2. Měla by mít Evropská unie větší pravomoci v boji proti energetické krizi? Tato otázka zní velmi nekonkrétně. Je třeba se ptát jaké pravomoci a vůči komu atd… Ale obecně by EU měla mít co největší pravomoci v boji proti čemukoli, co může poškodit zájmy jejích členských států.
3. Je podle vás správně, že by se členským státům EU zrušilo právo veta? A to třeba i v souvislosti s energetickou bezpečností EU? Domnívám se, že právo veta obecně není dobré, protože pak může docházet k čemusi, co se velmi podobá vydírání jedním státem všech ostatních. Na druhé straně v současné době právo veta v EU vyvažuje fakt, že velké státy mohou kdykoli přehlasovat státy malé. Takže řešit by se mělo obojí současně.
4. Souhlasíte s dalším rozšiřováním Evropské unie? Jste pro přičlenění Ukrajiny? Další rozšiřování EU by, pokud vůbec, mělo probíhat nesmírně opatrně, aby nenastala situace, kdy EU bude už tak velká, že nebude možnost jakéhokoli jednotného řízení. Co se týče připojení Ukrajiny, zatím si nejsem jistá, mohlo by to mít pro celou EU pozitivní, ale i negativní dopad.
5. Souhlasíte s migračním paktem? Podle mého názoru je současná podoba Paktu o migraci nedopracovaná a v případě uvedení do praxe by se situace mohla velmi nepříjemně dotknout některých států, zejména vnitrozemských. Obecně s myšlenkou solidarity mezi státy EU nelze nesouhlasit, ale je třeba nastavit přesnější pravidla. Jako jeden příklad bych uvedla, že je nutné dořešit, jak donutit migranty, aby v zemi, která je přijala pracovali, přinášeli jí nějaké hodnoty a ne pouze brali.
6. Jak hodnotíte uzavírání hranic států v schengenském prostoru, například v souvislosti s migrací či v době pandemie covidu-19? Je to v podobných případech nutnost, nebo nepřijatelné porušení principu volného pohybu? Opět záleží na konkrétní situaci – pandemie je přece něco zcela jiného, než migrace.
7. Měla by Česká republika zavést euro? Co se další integrace Česka do Evropské unie týče, jste pro, nebo proti? Euro by podle mě mělo být zavedeno ve všech členských zemích. Nemá smysl si hrát na jednotný obchodní prostor, a přitom platit různými měnami.
8. Jste pro deregulaci pravidel Evropské unie pro zvýšení konkurenceschopnosti? Nebo se toho dá podle vás dosáhnout i jiným způsobem? Domnívám se, že EU by měla udělat vše proto, aby na celosvětovém trhu byla jedním z předních hráčů. Ovšem s předpokladem, že se její posílení konkurenceschopnosti podepíše na prosperitě všech členských států, nej jen těch největších.
9. Měla by se zemědělská politika nadále řešit společně na evropské úrovni, nebo by měla být výlučně v rukou jednotlivých členských států? Zemědělská politika by se měla řešit společně, ale nikoli tím, že se menším zemím zakážou vyrábět jejich tradiční produkty. Například náš tuzemský rum, olomoucké tvarůžky či cukr. Ráda bych však zmínila oblast, která je do jisté míry součástí zemědělství – ochranu práv zvířat. Do Evropského parlamentu kandiduji za Demokratickou stranu zelených – ZA PRÁVA ZVÍŘAT. Chtěla bych se tedy vyjadřovat primárně ve věci práv zvířat, která bohužel ani na úrovni EU ani jednotlivých států nejsou vyřešena. Není zajištěna jejich vymahatelnost a zpravidla není vůle se jimi zabývat. Přitom mnoha lidem leží práva zvířat na srdci více než některé ze zde diskutovaných témat.
volební program najdete zde
zdroj: TN.cz / odpovědi politických stran, hnutí či koalic

Volte Pravý Blok - stranu za snadnou a rychlou ODVOLATELNOST politiků a státních úředníků PŘÍMO OBČANY, za NÍZKÉ daně, VYROVNANÝ rozpočet, MINIMALIZACI byrokracie, SPRAVEDLIVOU a NEZKORUMPOVANOU policii a justici, REFERENDA a PŘÍMOU demokracii WWW.CIBULKA.NET, kandidující s nejlepším protikriminálním programem PŘÍMÉ demokracie a hlubokého národního, duchovního a mravního obrození VY NEVĚŘÍTE POLITIKŮM A JEJICH NOVINÁŘŮM? NO KONEČNĚ! VĚŘME SAMI SOBĚ!!! - ale i s mnoha dalšími DŮVODY, proč bychom měli jít tentokrát VŠICHNI K VOLBÁM, ale - pokud nechceme být ZNOVU obelháni, podvedeni a okradeni - NEVOLIT ŽÁDNOU PARLAMENTNÍ TUNEL - STRANU vládnoucí (post) komunistické RUSKO - ČESKÉ totalitní FÍZLOKRACIE a jejich likvidační protinárodní politiku ČÍM HŮŘE, TÍM LÉPE!!! - jenž žádá o volební podporu VŠECHNY ČESKÉ OBČANY a daňové poplatníky, kteří chtějí změnit dnešní kriminální poměry, jejichž jsme všichni obětí, v jejich pravý opak! V BOJI MEZI DOBREM A ZLEM, PRAVDOU A LŽÍ, NELZE BÝT NEUTRÁLNÍ A PŘESTO ZŮSTAT SLUŠNÝ!!! Proto děkujeme za Vaši podporu!!! Nevěříte-li na pokoru u popravčí káry, zdá-li se vám naše kandidátka málo dokonalá nebo postrádáte-li na ní zástupce své obce nebo města a přitom MÁTE ODVAHU v této válce Lidí Dobra s vládnoucími Lidmi Zla povstat z jimi naordinovaného občanského bezvědomí, kterým nás ničí a dnešní DEMOKRATURU, SKRYTOU TOTALITU a OTROKÁŘSTVÍ VYŠŠÍHO ŘÁDU zásadním způsobem změnit, KANDIDUJTE ZA NÁS!!! Kontakt: Volte Pravý Blok www.cibulka.net, PO BOX 595, 170 00 Praha 7“ a zkratkou „Volte Pravý Blok www.cibulka.net (28)

Odpovídal Petr Cibulka, předseda a volební lídr strany
1. Podporujete společnou unijní bezpečnostní a obrannou politiku? Byli byste pro vytvoření společné armády Evropské unie? Protože se za cca 15 let nikomu nepodařilo najít mezi západními politiky na státní úrovni ani jednoho jediného politika, který by nepracoval pro Moskvu (viz odkaz), a protože všechny západní volby jsou až k nepoznání zfalšované, problémy Západu mohou vyřešit pouze a jedině popravčí čety. Proto je společná evropská armáda, řízená agenty Moskvy, produktem Moskvy a proto naprostý nesmysl.
2. Měla by mít Evropská unie větší pravomoci v boji proti energetické krizi? Evropská unie byla pověřena Moskvou, aby do začátku ostré fáze 3. světové války v roce 2025 srazila Západ na kolena, což se jí velice úspěšně daří. Proto je zapotřebí Evropskou unii zrušit, a ne dále posílit. Pokud snad někdo nevěří tomu, co říkám, ať se podle knihy Alexandra Svijaše Jak získávat informace z jemnohmotného světa naučí pracovat s kyvadlem, což je otázkou pěti minut, a všechno si sám ověří.
3. Je podle vás správně, že by se členským státům EU zrušilo právo veta? A to třeba i v souvislosti s energetickou bezpečností EU? Se zrušením práva veta členských států v žádném případě nesouhlasím, a to ze všech výše uvedených důvodů. Pokud snad někdo nevěří tomu, co říkám, ať se podle knihy Alexandra Svijaše Jak získávat informace z jemnohmotného světa naučí pracovat s kyvadlem, což je otázkou pěti minut, a všechno si sám ověří.
4. Souhlasíte s dalším rozšiřováním Evropské unie? Jste pro přičlenění Ukrajiny? Pokud se dnešní sovětská "Evropská unie" transformuje z euro-sovětského svazu ve švýcarskou konfederaci svobodných občanů, s právem občanů odvolat snadno a rychle každého politika nebo státního úředníka, který ztratil jejich důvěru, pak jsem pro to, aby do takové Evropské unie vstoupily i další státy, včetně Ukrajiny. Pokud snad někdo nevěří tomu, co říkám, ať se podle knihy Alexandra Svijaše Jak získávat informace z jemnohmotného světa naučí pracovat s kyvadlem, což je otázkou pěti minut, a všechno si sám ověří.
5. Souhlasíte s migračním paktem? Migrační pakt, stejně jako "zelenou energetiku", inkluzi a tisíce dalších protizápadních sabotáží Bruselu vymyslela Moskva. Pouze naprostý politický idiot nebo fízl ruské špionáže by s tím souhlasil! Pokud snad někdo nevěří tomu, co říkám, ať se podle knihy Alexandra Svijaše Jak získávat informace z jemnohmotného světa naučí pracovat s kyvadlem, což je otázkou pěti minut, a všechno si sám ověří.
6. Jak hodnotíte uzavírání hranic států v schengenském prostoru, například v souvislosti s migrací či v době pandemie covidu-19? Je to v podobných případech nutnost, nebo nepřijatelné porušení principu volného pohybu? Zákony národních států musí stát vždycky nad zákony Bruselu a nikdy jinak! Pokud snad někdo nevěří tomu, co říkám, ať se podle knihy Alexandra Svijaše Jak získávat informace z jemnohmotného světa naučí pracovat s kyvadlem, což je otázkou pěti minut, a všechno si sám ověří.
7. Měla by Česká republika zavést euro? Co se další integrace Česka do Evropské unie týče, jste pro, nebo proti? Euro je další smyčka tandemu Moskva–Brusel na našem krku! Pokud se po volbách do EP v roce 2024 nepodaří rychle transformovat EU z euro-sovětského svazu ve švýcarskou konfederaci svobodných občanů, s právem občanů odvolat snadno a rychle každého politika nebo státního úředníka, který ztratil jejich důvěru, pak je životně důležité z Unie okamžitě vystoupit, jak si většina českých, ale i evropských občanů už mnoho let výslovně přeje.
8. Jste pro deregulaci pravidel Evropské unie pro zvýšení konkurenceschopnosti? Nebo se toho dá podle vás dosáhnout i jiným způsobem? Hlavním problémem konkurenceschopnosti Evropy je Evropská unie, řízená už mnoho let záškodnickou agenturou ruské špionáže GRU, s přispěním konkurenční ruské špionáže KGB, která má v zahraničí 6x méně agentů než konkurenční GRU, když v Rusku je to naopak. Pokud EU zmizí v propadlišti dějin, konkurenceschopnost Evropy bude plně obnovena!
9. Měla by se zemědělská politika nadále řešit společně na evropské úrovni, nebo by měla být výlučně v rukou jednotlivých členských států? Ruskými tajnými službami plně infiltrovaná Evropská unie za desítky let předvedla, že dokáže Evropě pouze a jedině škodit. Proto jí žádné rozhodování o evropských státech a jejich občanech nepřísluší!!!
volební program najdete zde
zdroj: TN.cz / odpovědi politických stran, hnutí či koalic

SENIOŘI SOBĚ (29)

Odpovídal Jaroslav Pollák, předseda strany
1. Podporujete společnou unijní bezpečnostní a obrannou politiku? Byli byste pro vytvoření společné armády Evropské unie? Společná bezpečnostní a obranná politika EU je jedinou alternativou pro dlouhodobý úspěšný projekt společného fungování jednotlivých členských států. Vytvoření společné armády by byl časově náročný a drahý projekt, který by potažmo sloužil především k udržování bezpečnosti hranic proti příchozím migrantům do Schengenského prostoru. Členství většiny zemí EU v NATO je správná alternativa pro zajištění obranyschopnosti jednotlivých členů. Je zde velký prostor pro zdokonalení a prohloubení součinnosti jednotlivých států, (členů NATO, případě i nečlenů) tak, aby na Evropském kontinentu působila flexibilní armáda NATO s přiměřenými náklady na financování své činnosti. To by měl být nový cíl pro příští období EU v oblasti obrany a bezpečnosti EU.
2. Měla by mít Evropská unie větší pravomoci v boji proti energetické krizi? Ano, vzhledem k propojení energetické soustavy v Evropě by bylo zcela samozřejmé, že by EU mohla tuto soustavu ovládat a ev. určovat i ceny.
3. Je podle vás správně, že by se členským státům EU zrušilo právo veta? A to třeba i v souvislosti s energetickou bezpečností EU? Jsme zásadně pro zachování práva veta. Jeho zrušení by dostalo menší státy, jako jsme i my, do vleku, tedy přímo podřízenosti větším státům. EU je přitom unií rovnoprávných a suverénních států. Zrušením práva veta by byla tato rovnoprávnost vlastně zrušena.
4. Souhlasíte s dalším rozšiřováním Evropské unie? Jste pro přičlenění Ukrajiny? Ano, souhlasíme s rozšiřováním EU, pokud stát splní členské podmínky. Ukrajina je zatím bohužel nesplňuje a asi je nebude splňovat ani po skončení války. Pokud tedy bude náročné podmínky splňovat, pak proti jejímu přičlenění nejsme. Nyní to bohužel nejde.
5. Souhlasíte s migračním paktem? Zásadně nesouhlasíme. V první řadě je třeba chránit území EU tak, aby se sem ilegální migranti vůbec nedostali a v druhé řadě nelze migranty přerozdělovat, neboť jakmile budou v EU, půjdou do státu kam chtějí jít.
Je to celé velký paskvil.
6. Jak hodnotíte uzavírání hranic států v schengenském prostoru, například v souvislosti s migrací či v době pandemie covidu-19? Je to v podobných případech nutnost, nebo nepřijatelné porušení principu volného pohybu? Vzhledem k vnitřní bezpečnosti a ochraně zdraví obyvatel toho, kterého státu s uzavíráním hranic za tímto účelem souhlasíme.
7. Měla by Česká republika zavést euro? Co se další integrace Česka do Evropské unie týče, jste pro, nebo proti? Nejsme pro přijetí eura a myslíme si, že je to zbytečná debata, neboť podmínky přijetí eura jsme ještě ani nezačaly jako stát plnit. Co se týká větší integraci Česka do EU jsme zatím proti, neboť současná hospodářská a politická situace není Česka a ani EU není proto vhodná.
8. Jste pro deregulaci pravidel Evropské unie pro zvýšení konkurenceschopnosti? Nebo se toho dá podle vás dosáhnout i jiným způsobem? Konkurenceschopnost EU, "zlatý grál", který se bude velmi těžce hledat a prosazovat napříč členskou základnou EU. Pokud se jednotliví členové EU jednoznačně nedohodnou na jasných pravidlech, jejich dodržování a respektování v čase, bude Evropa postupně zaostávat za hlavními světovými hráči. Co to přepokládá? Zbavit se skrytého protekcionalismu v mnoha zemích. Odstranění velké části dotovaných sektorů uvnitř EU a vytvoření jednoznačné podpory pro projekty, které přinášení vysokou přidanou hodnotu pro členy EU. Je to úkol, který země Evropské unie těžko naplní částečně, natož jako celek. Česká republika je vzorovým příkladem, jak byl promrhán lidský potenciál v minulých 30 letech v oblasti podpory inovativních projektů. Základní infrastrukturní projekty nejsou dodnes dokončeny.
9. Měla by se zemědělská politika nadále řešit společně na evropské úrovni, nebo by měla být výlučně v rukou jednotlivých členských států? Pokud nebude zemědělská politika pro všechny země EU skutečně stejná, bude lépe pokud si zemědělství budou řídit jednotlivé země samostatně.
volební program najdete zde
zdroj: TN.cz / odpovědi politických stran, hnutí či koalic

Levice (30)

Odpovědi zpracovala programová komise strany
1. Podporujete společnou unijní bezpečnostní a obrannou politiku? Byli byste pro vytvoření společné armády Evropské unie? Ano, podporujeme koncept společné unijní bezpečnostní a obranné politiky, která by však musela splňovat jasné podmínky: respektování a dodržování mezinárodního práva a Charty OSN. Dále by politika měla být zásadně antiimperialistická, což znamená, že se nebude používat k rozšiřování zájmů mocností na úkor slabších států nebo regionů. Prioritou musí být ochrana životů nejen občanů EU, ale i neprivilegovaných skupin, jako jsou uprchlíci, kteří často utíkají před konflikty a chudobou. Naše podpora je podmíněna tím, že cílem politiky bude obrana míru a prevence konfliktů.
Pouze za výše uvedených předpokladů. Naše podpora vytvoření společné armády Evropské unie by byla možná, pouze pokud by armáda byla zřízena s jasnými a striktními mandáty pro obranu míru a podporu humanitárních akcí v konfliktních krizových situacích a na záchranu životu při přírodních katastrofách. Taková armáda by nesměla být využívána pro ofenzivní vojenské operace nebo jako nástroj geopolitického vlivu.
2. Měla by mít Evropská unie větší pravomoci v boji proti energetické krizi? Ano, podporujeme rozšíření pravomocí Evropské unie v boji proti energetické krizi. EU by měla koordinovat sdílení zdrojů energií a podporovat koordinovaný přechod od fosilních paliv a k čistým a obnovitelným zdrojům udržitelné energie. Navrhujeme zavedení základní nepodmíněné dávky energie pro všechny občany, zahrnující elektřinu, teplo, teplou vodu a energii potřebnou pro přípravu jídla jako základní bezplatnou službu nebo alespoň s garantovanou regulovanou cenou. Podporujeme místně a komunitně spravované energetické zdroje ve sdíleném vlastnictví.
3. Je podle vás správně, že by se členským státům EU zrušilo právo veta? A to třeba i v souvislosti s energetickou bezpečností EU? V otázce zrušení práva veta pro členské státy EU věříme, že by se měl zachovat určitý mechanismus pro vyjádření nesouhlasu, avšak v modifikované formě, která by podporovala větší jednotu a efektivitu rozhodování. To by v případě přechodu na hlasování kvalifikovanou většinou znamenalo upravit stávající pravidla pro tvorbu blokační menšiny.
4. Souhlasíte s dalším rozšiřováním Evropské unie? Jste pro přičlenění Ukrajiny? Ano, jsme. Předpokládáme dodržení stejných podmínek a souhlas obyvatel dané země (referendum). Je důležité řešit nejen sjednocování tržních, ale především dodržení sociálních standardů (garantovat dostatečnou výši mezd), řešení demokratického deficitu EU a odstraňování zdrojů pro regionální rozdíly. Za těchto podmínek nejsme proti přijetí kohokoliv.
5. Souhlasíte s migračním paktem? Považujeme jej za nedostatečný, zaobírá se prakticky pouze "obranou tzv. pevnosti Evropa", méně nebo vůbec pak lidskými právy uprchlíků. Handlování s právy lidí ve formě tzv. "povinné solidarity" je zneuctění vztahu k člověku jako takovému. Pakt také nijak neřeší strukturální příčiny migrace, kterou vyvolává ekonomické vykořisťování států globálního Jihu ze strany států globálního Severu a s ním spojená enviromentální destrukce.
6. Jak hodnotíte uzavírání hranic států v schengenském prostoru, například v souvislosti s migrací či v době pandemie covidu-19? Je to v podobných případech nutnost, nebo nepřijatelné porušení principu volného pohybu? V době pandemií se nejedná o efektivní opatření na omezení šíření patogenů, když většina přenosů se konala na pracovištích, kde se na zabránění šíření důrazně netlačilo. Uzavírání v souvislosti s uprchlíky odmítáme. Jde o nepřijatelné porušení principu volného pohybu.
7. Měla by Česká republika zavést euro? Co se další integrace Česka do Evropské unie týče, jste pro, nebo proti? Pouze za splnění určitých podmínek – nesmí se stát, že drobní střadatelé prodělají v důsledku nevýhodné parity kupní síly. Požadujeme demokratizaci ECB (mohl by se stát garantem Evropského základního příjmu, popř. dividendy; také je zde možnost půjček na vlastní bydlení), společnou fiskální a měnovou politiku EU. Také by ECB měla/mohla garantovat spravedlivou ekologickou transformaci.
Jsme pro federaci s garancí sociální soudržnosti a ochrany přírody. Další integraci spojujeme s všelidově projednanou novou ústavou EU, na které se budou lidé podílet – přijatelného rozsahu a na principu solidarity (sociální politika interní i externí – vzhledem k chudému globálnímu Jihu) subsidiarity (co lze řešit lokálně, řešit lokálně) a odstraňující současný demokratický deficit.
8. Jste pro deregulaci pravidel Evropské unie pro zvýšení konkurenceschopnosti? Nebo se toho dá podle vás dosáhnout i jiným způsobem? Na deregulaci pracovního práva musí velký kapitál zapomenout! No pasarán! Jsme pro zvýšení úlohy odborů v rámci Evropské unie, jsme pro kolektivní vyjednávání o pracovních podmínkách na úrovni států. Jednotné pracovní právo, podmínky a bezpečnostní předpisy a jejich vymáhání v rámci EU. Požadujeme stejný přístup pro pracující platformové, agenturní, poloprofesionální umělce, sportovce, zajišťující jim stejná práva, jako mají kmenoví zaměstnanci/kyně.
9. Měla by se zemědělská politika nadále řešit společně na evropské úrovni, nebo by měla být výlučně v rukou jednotlivých členských států? EU by měla pomáhat vyrovnávat rozdíly, stejné podmínky kontroly kvality potravin, preferovat lokální soběstačnost (zajištění lidí u půdy a omezí to neekologické přesouvání plodin na velké vzdálenosti). Dodržování spravedlivých obchodních podmínek interně i externě (vzhledem k EU). Potřebujeme dozor nad kvalitou potravin a jejich dostupností. Výživa by měla být součástí základních nepodmíněných služeb. Měl by vzniknout jednotný systém spotřebních daní vázaný na skutečný obsah alkoholu, tabáku a rafinovaného cukru.
volební program najdete zde
zdroj: TN.cz / odpovědi politických stran, hnutí či koalic

Veškeré informace a data k eurovolbám 2024 a volebním preferencím najdete zde na TN.cz

Volební komise vylosovala volební čísla pro strany a uskupení do eurovoleb. Podívejte se na dubnovou reportáž TV Nova:

Kontakt a celý článek naleznete na serveru (http://domovstesti.blog.cz/) zde.