Od začátku roku se v Česku potvrdil černý kašel neboli pertuse už u 7888 lidí a stále přibývají noví pacienti. Ministerstvo zdravotnictví přitom předpokládalo, že vrchol epidemie nastane již v březnu. SZÚ na svých stránkách nyní zveřejnil nejčastější otázky a odpovědi související s touto nemocí.
Jak se nemoc šíří?
Pertuse se rychle šíří osobním kontaktem vzdušnou cestou, kapénkami, které se tvoří při kašlání, kýchání, smrkání a mluvení. Šíření je zvlášť rychlé v uzavřených dětských kolektivech, zejména v jeslích, ve školkách a školách, v kolektivech adolescentů, mladých dospělých a také například v ubytovnách či vysokoškolských kolejích. Vzácně může dojít k přenosu prostřednictvím předmětů, které jsou čerstvě potřísněnými sekrety od nemocné osoby, zejména v dětských kolektivech.
Ve kterých věkových skupinách se onemocnění aktuálně vyskytuje nejvíc?
Nejvíce případů je v současné době hlášeno u teenagerů ve věkové skupině 15 - 19 let, ale onemocnění se vyskytuje v celé populaci, ve všech věkových skupinách, od novorozenců po seniory.
Proč se u nás černý kašel opět objevil?
Onemocnění pertusí je jednou z nákaz, která historicky postihovala tisíce malých dětí a vážně ohrožovala jejich zdraví i životy. Nákaza se vyskytovala čas od času ve velkých epidemiích, s vysokou úmrtností dětí do 1 roku života. Onemocnění pertusí se tedy u nás stále vyskytovalo a vyskytuje, protože původce onemocnění, bakterie Bordetella pertussis, stále cirkuluje v populaci. Svědčí o tom epidemické cykly nárůstu a poklesu hlášené nemocnosti, které se pravidelně opakují po dvou až pěti letech.
[chooze:article;value:549581]
První dva měsíce roku 2020 narůstal počet hlášených případů pertuse a zdálo se, že jsme ve vzestupné fázi pertusového cyklu. Protiepidemická opatření během pandemie covid-19 vedla v ČR i v ostatních evropských zemích k poklesu respiračních onemocnění včetně pertuse. Počty hlášených případů pertuse klesaly, a protože ani po očkování ani po prožitém onemocnění není celoživotní ochrana proti dalšímu onemocnění, narůstal postupně během pandemie počet vnímavých jedinců v populaci.
Ke zvyšujícímu se počtu vnímavých jedinců přispívá také účinnost aktuálně používané očkovací látky s acelulární pertusovou složkou, která není podle dostupných studií delší než 3-5 let. Po této době dochází k poklesu titrů ochranných protilátek, jedinec se stává postupně opět vnímavý vůči infekci a zejména v úzkých kontaktních školních kolektivech dochází ke snadnému šíření infekce. Poslední data také ukazují, že dochází k alarmujícímu poklesu proočkovanosti v určitých oblastech ČR.
Kdo patří mezi nejvíce ohrožené skupiny?
Mezi hlavní rizikové skupiny patří novorozenci a plně neočkovaní kojenci, dále osoby s chronickým onemocněním respiračního traktu a senioři. Pertuse patří mezi vůbec nejzávažnější onemocnění dětského věku a ohrožuje zejména novorozence a plně neočkované kojence.
Děti, které mají nízký věk pro očkování nebo nejsou plně očkované vakcínou proti pertusi, jsou ve vysokém riziku onemocnění a případných komplikací. K většině úmrtí spojených s pertusí dochází u kojenců mladších tří měsíců věku.
Jak onemocnění probíhá?
Příznaky černého kašle se objevují nejčastěji za 5 až 10 dní, někdy dokonce až po 21 dnech, po kontaktu s nemocnou nebo infikovanou osobou. Počáteční příznaky mohou trvat 1 až 2 týdny a obvykle zahrnují: výtok z nosu nebo ucpaný nos, mírné teploty, mírný, občasný kašel, apnoe a cyanózu u kojenců a malých dětí. V této fázi vypadá černý kašel jako běžné nachlazení. Jeden až dva týdny po začátku prvních příznaků se u lidí s černým kašlem mohou objevit paroxysmy - rychlé, prudké a nekontrolované záchvaty kašle. Tyto záchvaty kašle obvykle trvají 1 až 6 týdnů, ale mohou trvat až 10 týdnů. Záchvaty kašle se obvykle postupně zhoršují a opakují se častěji.
[chooze:article;value:550954]
Fáze rekonvalescence může být velmi pozvolná. Postupně se záchvaty kašle zmírňují a jejich frekvence se snižuje. Záchvaty kašle se mohou vrátit, pokud dostanete jinou infekci dýchacích cest i mnoho měsíců po začátku onemocnění černým kašlem.
Jak dlouho onemocnění trvá? Jak dlouho můžu kašlat?
Černý kašel se může projevovat jako běžné nachlazení, ale na rozdíl od běžného nachlazení může trvat týdny až měsíce. Pokud kašel trvá déle jak týden a zhoršuje se zejména v noci a nereaguje na běžná antitusika, je třeba pomýšlet na možnost pertuse.
Jak se léčí?
Pacient s pertusí by měl být izolován po dobu antibiotické léčby. Antibiotika jsou předepisována u každého suspektního nebo prokázaného onemocnění černého kašle. Lékem volby jsou makrolidová antibiotika, zejména klaritromycin, s celkovou dobou léčby 7- 14 dnů. Důležitá jsou i režimová opatření, například vyhýbat se konzumaci suchých pokrmů, které dráždí ke kašli. Doporučuje se pobyt spíše v chladném prostředí, dobře a často větrané místnosti.
Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) šíření nemoci vysvětlovat v pořadu Za pět minut dvanáct. Popřel, že by za to mohli uprchlíci (3/24):
Kontakt a celý článek naleznete na serveru (http://domovstesti.blog.cz/) zde.