Výsledky erupcí na Slunci, polární záře, v minulém roce a už i letos několikrát fascinovaly lidi i v Česku. Slunce se totiž blíží vrcholu své aktivity, který se opakuje každých asi 11 let v pravidelném cyklu. Erupce ale mohou mít i důsledky, které ohrožují fungování systémů na Zemi.
"Silná geomagnetická bouře by mohla vyřadit z provozu důležité systémy, jako jsou dodávky elektřiny, vody a telekomunikace, což by vedlo k rozsáhlým výpadkům proudu, přerušení komunikace a ochromení logistiky," popsal fyzik z Vilniuské univerzity Kestutis Ikamas v tiskové zprávě.
[chooze:article;value:590569]
Jak připomíná web Space.com, třeba v roce 2022 solární erupce stála za zničením 40 satelitů společnosti SpaceX. Největší zaznamenaná sluneční bouře proběhla v roce 1859 a způsobila tehdy rozsáhlé problémy telegrafních systémů.
"Zatímco u většiny lidí by mohlo dojít k drobným poruchám osobních zařízení, skutečný dopad by měly rozsáhlé výpadky infrastruktury. Rozsáhlá geomagnetická bouře by mohla narušit elektrické sítě na několik měsíců a v postižených regionech by mohla vyvolat humanitární krizi," varoval Ikamas.
[chooze:article;value:585537]
Více ohrožené jsou podle něj velké země jako Spojené státy, Rusko nebo Kanada kvůli rozsahu jejich přenosových sítí. "Jejich elektrické sítě jsou náchylnější k geomagnetickým poruchám," řekl vědec. Je podle něj třeba zavádět robustnější opatření.
NASA minulý týden oznámila, že její výzkumníci objevili nový způsob, jak erupce předpovídat. "Zjistili jsme, že část extrémního ultrafialového světla nad aktivními oblastmi několik hodin před sluneční erupcí nepravidelně bliká. Výsledky jsou opravdu důležité pro pochopení erupcí a mohou zlepšit naši schopnost předpovídat nebezpečné vesmírné počasí," popsala heliofyzička Emily Masonová.
Čechy uchvátila hořící obloha. Mohla to být polární záře, myslí si lidé (1/2025):
Kontakt a celý článek naleznete na serveru (http://domovstesti.blog.cz/) zde.