Děti, které se nedostaly na vysněnou školu, většinou nemají moc na výběr. Mohou studovat cizí jazyk na komerčních kurzech, ale mohou skončit i na úřadu práce.
"Aktuálně, pokud budeme vycházet z dat za duben, to bylo 1,7 desetin procenta. Mluvíme o věkové skupině 15 až 18 let," uvedla mluvčí Úřadu práce ČR Kateřina Beránková.
Jde o uchazeče o zaměstnání, konkrétně o zhruba 4 500 mladistvých. Kvůli věku je nikdo nezaměstná a ani nemají nárok na podporu v nezaměstnanosti.
[chooze:article;value:507731]
"Nemají splněnou tu podmínku, tedy odpracováno v posledních dvou letech minimálně 12 měsíců s platbami za sociální pojištění, to je v tom věku 15 nebo 16 let v podstatě nereálné," řekla mluvčí ministerstva práce a sociálních věcí Eva Davidová.
"V tom věku těch 15 let významnou roli hrají vrstevníci. A pokud on mezi těmi kamarády bude mít všechny, kteří někde studují, tak to mu určitě na radosti ze života nepřidá," podotkl dětský psycholog Václav Mertin.
A nepřidá to ani rodinnému rozpočtu v nízkopříjmových domácnostech. Rodiče mohou žádat v takové situaci alespoň o příspěvek na dítě.
[chooze:article;value:506388]
"Ta částka závisí na věku dítěte a také na tom, jestli vyrůstá v té domácnosti a v jaké ekonomické situaci je ta domácnost. Ve většině případů je to ta vyšší sazba, kolem 1 600 korun," pokračovala Davidová.
Mladistvým uchazečům o zaměstnání se na úřadech práce věnují speciální poradci. Ti zvou nezaměstnané na individuální poradenství, kde s nimi intenzivně pracují. "Umí pomoci s výběrem buď vhodného studijního oboru a nebo třeba s výběrem vhodné rekvalifikace," vysvětlila Beránková.
Pokud je mladistvý nezaměstnaný evidovaný na pracovním úřadě, platí za něho stát zdravotní pojištění. Takové dítě každopádně přichází o řadu výhod, které jsou spojené se statusem studenta. Například slevu na dopravu nebo kulturní představení.
Kontakt a celý článek naleznete na serveru (http://domovstesti.blog.cz/) zde.