Vémolu prověřují kvůli týrání zvířat. Tygřice Ramba neměla přední drápy

[chooze:gallery;value:30832]

​Tygřice Ramba byla z chovu Karlose Vémoly odebrána v úterý, jelikož nebyl zápasník schopný prokázat její původ a ani to, jestli si ji pořídil legálně. Podle ministerstva životního prostředí je situace ještě o něco závažnější. Při zdravotní kontrole před převozem do Německa se ukázalo, že Ramba nemá drápy na předních packách, protože jí byly chirurgicky odstraněny.

"Chovatel to zdůvodnil tím, že zvíře mělo v drápech zánět, a proto je bylo nutné odstranit. Soukromý veterinární lékař ale uvedl, že při zánětu se odstraňuje pouze zanícený dráp, a nikoliv všechny drápy, navíc na obou končetinách," uvedlo ministerstvo životního prostředí v tiskové zprávě.

Celou situaci tak bude prověřovat Státní veterinární správa. "Chirurgické odstranění drápů u šelmy z jiných než zdravotních důvodů lze považovat za závažný přestupek týrání zvířete, který porušuje zákon na ochranu proti týrání zvířat," uvedl mluvčí SVS Petr Vorlíček. Drápy se na divokých šelmách chovaných doma odstraňují převážně proto, aby zvíře nepoškrábalo svého chovatele.

[chooze:article;value:531706]

Podle ministerstva navíc zvíře přichází o řadu přirozených vlastností. "Není například schopné šplhat po stromech, bránit se útoku jiného zvířete nebo si značkovat území škrábáním. Dochází rovněž k narušení rovnováhy zvířete a k vyšší náchylnosti ke zdravotním problémům, jako jsou například bolesti zad," doplnilo ministerstvo.

Roční mládě bílého tygra dorazilo v pořádku do německého útulku pro divoká zvířata TIERART, kde se už od července nachází jeho sestra Charlota. Ani ta nebyla po převozu do německé chovné stanice v nejlepší zdravotní kondici. Podle organizace Four Paws, která zařízení spravuje, trpí vývojovými vadami. Ty jsou způsobeny příbuzenským křížením.

[chooze:article;value:501362]

Bílí tygři jsou vzácným druhem a jejich zbarvení je výsledkem páření rodičů, kteří jsou oba také bílými tygry. "V zajetí jsou velmi žádaní pro svou vizuální přitažlivost pro návštěvníky, což vede chovatele k záměrnému křížení zvířat, která jsou nositeli této recesivní mutace. Tato praxe bohužel často zahrnuje příbuzenské křížení. V důsledku toho bílí tygři a lvi chovaní v zajetí často trpí různými růstovými abnormalitami," přidala organizace Four Paws.

Mezi tyto abnormality paří šilhání, deformované kosti a další vývojové vady.

Sestra tygřice Ramby Charlota už je v zařízení TIERART:

Kontakt a celý článek naleznete na serveru (http://domovstesti.blog.cz/) zde.