Dobrou zprávou je, že speciální stěny, které odborníci v místě havárie nainstalovali, fungují a benzen dál nepropouštějí. "Podařilo se, a všechna měření tomu nasvědčují, vlastně uzavřít ten benzen uprostřed zhruba tříhektarového pozemku, který je ohraničený larsenovou stěnou. Ta je sedm metrů hluboká až na jílovcové podloží, které je nepropustné," uvedl ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL).
Projekt sanace bude vláda schvalovat příští týden. Příprava má trvat necelý měsíc, první práce by už ale mohly začít dřív. "Bude se zejména odčerpávat masivním čerpáním – ta fáze benzenu, tedy olejová vrstva benzenu rozlitá na hladině podzemní vody. Je také potřeba odtěžit část kontaminované zeminy, jedná se přibližně o 700 tun," upřesnil Petr Bejček, ředitel České inspekce životního prostředí.
[chooze:article;value:604801]
Odborníci stále odebírají vzorky vody, půdy i vzduchu. Výsledky sledují hlavně zemědělci a rybáři. "Naše pozemky se nacházejí i v oblastech vzdálených od místa havárie jen o pár metrů. Třeba tady tento pozemek je také částečně zasažený tou havárií a v podstatě teď čekáme, jestli ten porost, který tam je, bude skliditelný, nebo nebude," vysvětlil zemědělec z Hustopečí nad Bečvou Zdeněk Vahala.
"My jsme položili České inspekci životního prostředí dotaz, abychom věděli, jak se benzen v těle ryby, jakožto chladnokrevného živočicha, chová," dodal k tomu Stanislav Pernický, předseda rybářského svazu Hustopeče nad Bečvou.
Na obnově železniční dopravy se má začít pracovat v polovině května. O měsíc později by tudy už znovu mohly jezdit vlaky. "Pokud by se všechno podařilo naplnit v tomto výhledu, znamenalo by to, že železniční provoz by mohl být obnoven do poloviny června letošního roku," poznamenal ministr dopravy Martin Kupka (ODS).
Vláda ve středu také prodloužila stav nebezpečí na místě havárie, a to až do 27. května.
Kontakt a celý článek naleznete na serveru (http://domovstesti.blog.cz/) zde.