Ačkoliv vánoční svátky skončily, obchodní centra se znovu plní. Lidi lákají především povánoční slevy, které mohou činit až 50 procent z původní ceny zboží.
Češi letos podle ekonomů utratili za vánoční dárky víc než loni. A očekává se, že budou více nakupovat i ve slevách. "Češi milují vánoční výprodeje. Vidíme, že často se chodili i před Vánoci ptát, co bude ve slevách," říká Tomáš Prouza, předseda Svazu obchodu a cestovního ruchu.
[chooze:article;value:589683]
Ve slevách prý lidé nejčastěji nakupují elektroniku nebo oblečení. "My jsme spustili tradiční povánoční megaslevy, mezi zákazníky jde o oblíbenou slevovou akci, kdy právě utratí dárkové poukazy nebo peníze, které jim Ježíšek nadělil pod stromeček," uvedla Eliška Čeřovská, mluvčí Alzy.
"Výprodej láká i ty, kteří si chtějí pořídit mobilní telefony, příslušenství, nebo televize – obzvlášť díky vánočním finančním darům, které zákazníci často investují do vysněných produktů," vysvětlila mluvčí Datartu Petra Psotková.
Obchodníci mají povinnost odvozovat výši slevy od nejnižší ceny, za jakou zboží prodávali 30 dnů před zlevněním. V letošním roce ale Česká obchodní inspekce řešila řadu případů, kdy to obchody porušily. A právě na to by si podle odborníku měli dát lidé pozor.
[chooze:article;value:589382]
"Bohužel prodejci si často ty slevy značně přikrášlují, aby v tom procentuálním vyčíslení vypadaly mnohem zajímavěji," konstatoval Jan Šůra, vedoucí právního oddělení spotřebitelské organizace dTest.
"Lidé by si měli méně všímat cedulí slevy, méně si všímat procent a o to více se zaměřit na samotné ceny," radí ekonom Petr Dufek.
Drtivá většina slevových akcí podle obchodníků potrvá až do konce ledna.
Kontakt a celý článek naleznete na serveru (http://domovstesti.blog.cz/) zde.