"Současná situace je v podstatě stejná jako za poslední rok a půl, je to syndrom opotřebovací války. Je to takový zajímavý ping-pong, kdy se jedna strana snaží oslabit tu druhou," okomentoval vývoj války na Ukrajině bezpečnostní analytik Masarykovy univerzity Josef Kraus. Výroky Trumpa o možné budoucnosti Ukrajiny jako ruského území podle něj mohou hodně celkovou situaci ovlivnit.
"Je to opravdu krajní pól a dovedu si představit, že nakonec dojde v rámci tohoto vyjednávání k nějakému kompromisu," myslí si analytik. Americký prezident si podle něj širokými možnostmi nechává všechny dveře otevřené.
[chooze:article;value:597234]
"Spojené státy mají ekonomickou, vojenskou i politickou sílu do toho konfliktu zasáhnout razantně. A to jak tlakem na Ruskou federaci, tak tlakem na Ukrajinu, aby byla ochotná akceptovat celou řadu kompromisů," vysvětlil Kraus. Mezi ty tak může patřit ztráta teritoria zabraného Ruskem nebo zpřístupnění vlastních nerostných surovin americkým ropným společnostem.
"Američané jsou v materiální pomoci nezastupitelní. Evropa dlouhodobě nezbrojí, nemá naskladněno a vlastně už téměř nemá co ukrajinské straně poskytovat," vysvětlil Kraus.
"Jaro 2025 bude z diplomatického hlediska hodně rozhodující a opravdu se začínáme blížit k nějakému kompromisu v podobě alespoň třeba určitého příměří jakožto prvního kroku, anebo dokonce nějakého trvalého míru," myslí si bezpečnostní analytik.
[chooze:article;value:596918]
"Dovedu si představit, že v momentě, kdy zimní období skončí a začne roztávat půda a nebude zas nějakou dobu možné používat těžkou obrněnou techniku k větším manévrům na bojišti, tak ten konflikt tak jako každé jaro nebo každý podzim poněkud utichne. To přesně otevře dveře nejenom oběma stranám konfliktu, ale i americké administrativě pro vstup do mírových rozhovorů," vysvětlil Kraus.
A výsledek případných jednání bude mít samozřejmě dopad i na zbytek Evropy včetně Česka. Jak Kraus říká, bude hodně záležet na tom, jestli a jak se povede dosáhnout nějakého trvalého míru nebo alespoň příměří. "Pokud Spojené státy budou angažovány na ukrajinském území a v rámci toho mírového jednání, může z toho sekundárně Evropa pouze profitovat právě z toho důvodu, že obnovení konfliktu ze strany Ruské federace bude méně pravděpodobné," řekl.
Pokud ale USA hodí Ukrajinu přes palubu, tak to pro Evropu nebudou dobré zprávy. "To by pak byly poměrně, nechci říct katastrofální, ale zásadní důsledky pro bezpečnost Evropy. Protože to samozřejmě bude nabízet Rusku revanš a obnovu toho konfliktu třeba v nějakém krátkodobém horizontu, konfliktu, který už potom samozřejmě může ohrožovat i zbytek středovýchodní Evropy. Bude naprosto zásadní i pro bezpečnost České republiky, aby dokázala spolu se svými partnery a spojenci obnovit dostatečně své síly k nějaké obraně, přičemž bude v takovémto scénáři zjevné, že třeba ta americká pomoc nemusí přijít," objasnil Kraus. Celý rozhovor si můžete pustit pod titulkem článku.
Kontakt a celý článek naleznete na serveru (http://domovstesti.blog.cz/) zde.