Jantar, pryskyřice dávných stromů
Jantar, pryskyřice dávných stromů sice není drahým kamenem v pravém slova smyslu. Nejedná se o minerál, je to pryskyřice dávných stromů a řadíme jantar mezi minerály organického složení. I přesto je ve šperkařství vyhledávaný pro svoji jedinečnost. Jantar přitahuje muže i ženy už dlouhá staletí. Z pobřeží Baltického moře se dovážel už do starého Řecka a Římské říše. Na základě vlastnosti vytvářet statický náboj dostal jantar v řečtině název elektron. Ostatně tak se později odvodilo i slovo elektřina. Jedna z nejznámějších obchodních cest která vedla od Baltu i přes české území je historiky nazývána Jantarová stezka.
Kde se pryskyřice pocházející ze stromů z teplého pásma vzala na dně a březích studeného Baltského moře? Jedná se podle vědců vlastně o náhodu. Samo Baltické moře je podstatně mladší než jantar. Před dobou ledovou bylo klima nynější baltské oblasti mnohem teplejší. Tato oblast měla charakter teplého až subtropického pásma a severní hranice jantarového lesa zasahovala až k dnešní jižní Skandinávii. Vznik jantaru tak zřejmě souvisí se změnou klimatu před nějakými 45 miliony let. Rozsáhlé lesy zasáhlo silné oteplení a podle odborníků stromy začaly tvořit více pryskyřice. Rozpuštění velkého kontinentálního ledovce, přibližně před deseti tisíci lety dalo vznik Baltskému moři.
Jantar, pryskyřice dávných stromů a jeho těžba
Nejbohatší ložiska jantaru se nacházejí na Sambijském poloostrově v Rusku, kde se těží od roku 1860. Jantary zde leží v takzvané modré hlíně. Jedná se o sedimenty říční delty, které se ukládaly v mělkém moři a to před čtyřiceti miliony let. Tyto usazeniny obsahují minerál glaukonit, který jim dává zvláštní modro zelenou barvu.
Bohaté zásoby jantaru má i Polsko. Zde jsou první zmínky o těžbě jantaru už v 17. století. Ze země se těží poblíž Gdaňska, kde dosahuje jantaro-nosná vrstva až šesti metrů.
Jantar se těží také přímo z moře. Tento druh jantaru má tu výhodu, že jeho povrch je pohybem ve vlnách vyhlazen. Nejvýhodnější období pro tzv. lov je doba zimních bouří. Voda dosahuje dvou stupňů Celsia a tím je hustější. Jantar, který obvykle leží na dně, se začne ve vodě vznášet a je možné lovit ho do sítí. Místní obyvatelé sbírají jantar i na plážích. Možnost najít si vlastní jantar má každý kdo navštíví pláže Baltického moře.
Příspěvek Jantar, pryskyřice dávných stromů pochází z Domov Zdraví
Kontakt a celý článek naleznete na serveru (http://domovzdravi.cz) zde.