Jaderný konflikt, kterým Západu před pár dny vyhrožoval šéf Kremlu Vladimir Putin, vyvolal ve světě strach. Ruský prezident navíc schválil novou jadernou doktrínu, která odplatu jeho nepřátelům umožňuje. A podle ukrajinského generála Valerije Zalužného už dokonce začala třetí světová válka.
Důsledky jaderného konfliktu mohou být fatální – lidé budou bojovat s hladomorem a všeobecným kolapsem potravinových systémů. Tvrdí to nová studie, která zároveň ukázala, kde by se během třetího globálního konfliktu dalo přežít, napsal Ecomic Times.
[chooze:article;value:585954]
"V případě jaderné války by obrovské části nejlidnatějších regionů světa čelily strašlivým následkům. Ukazuje se, že země jako Spojené státy, Kanada, velká část Evropy a Rusko by mohly zažít rozsáhlý hladomor, přičemž až 98 % americké populace by bylo ohroženo smrtí hladem," naznačila studie, kterou zveřejnil web Nature Food.
Ne všechny státy by ale na tom byly tak špatně. Autoři studie se domnívají, že nejlépe bude v menších regionech, tam bude možné přestát konflikt snadněji. Podle nich to budou země jako Argentina, Brazílie, Uruguay, Paraguay, Austrálie, Island a Omán – všude tam se totiž bude velmi dobře dařit zemědělství.
"Spotřeba potravin může podpořit současnou fyzickou aktivitu v těchto oblastech. Právě to zvyšuje pravděpodobnost, že tyto země uživí své obyvatel navzdory globální potravinové krizi, " poznamenává studie.
[chooze:article;value:585837]
Velký význam v případě jaderné konfliktu bude mít rovněž geopolitická poloha, politická neutralita a velmi propracovaná rozsáhlá infrastruktura zemí. Ty by mohly nabídnout útočiště lidem, kteří se ocitli v centru konfliktu.
Island je známý svou neutralitou a mírovým postojem a pravděpodobně se vyhne přímému konfliktu. Spad z jaderných úderů na pevninskou Evropu by však mohl potenciálně zasáhnout. Jako neutrální země s hornatým terénem by Nový Zéland mohl nabídnout ochranu před invazí. Navzdory podpoře Ukrajiny třeba v právních záležitostech je nepravděpodobné, že by se Nový Zéland stal terčem kvůli své neutrální zahraniční politice.
Švýcarsko se svou dlouhodobou neutralitou a rozsáhlými protiatomovými kryty by mohlo poskytnout bezpečné útočiště. Jeho geograficky izolovaná poloha a nedostatečné zapojení do konfliktu z něj činí méně pravděpodobný cíl jaderných úderů. A v neposlední řadě je to Grónsko, které je geograficky vzdálené a politicky neutrální, což z něj činí bezpečnou volbu během globální krize.
Antarktida je svou odlehlou polohou a nedostatkem strategického významu jedním z nejbezpečnějších míst během v případě války. Navíc jeho rozsáhlá, nezastavěná půda by mohla pojmout tisíce lidí hledajících útočiště, tvrdí studie.
Analytik: Rusko má dost jaderných zbraní na zničení světa. Přesto bývá jeho síla přeceňována (8/2024):
Kontakt a celý článek naleznete na serveru (http://domovstesti.blog.cz/) zde.