Stavy prasat v Česku pomalu rostou. Farmáře doposud drtily ceny ze zahraničí

Mnohé vepříny v posledních letech farmáři zavřeli. Na chovu prasat prodělal i pan Šnejdrla z Valašska. "Znovu ten chov obnovit je velmi složitá záležitost. Musíte pořídit ten plemenný materiál, musíte znovu rozjet tu stáj," popsal.

Před dvěma lety se ale situace obrátila. Nižší stavy prasat v Evropě začaly nahrávat českým zemědělcům. "V loňském roce se podařilo navýšit objem výroby přibližně o sedm procent, což je velká změna, protože dlouhodobě výroba vepřového masa klesala," vysvětlil ředitel Svazu chovatelů prasat Jan Stibal.

Jenomže tím možná záblesk dobrých časů pro chovatele končí. Výkupní cena prasat se od loňského jara propadla skoro o 20 procent. Přitom na pultech prodejen se toto zlevnění takřka neprojevilo, a pokud ano, tak jen o zlomek ceny.

[chooze:article;value:587992]

"Teďka došlo k poklesu cen v Německu, to se odrazilo i v našich cenách," vysvětlil jednatel ZP Doubrava Josef Luža.

"Musíte platit lidi v zemědělství, ve zpracování, v obchodu, to jsou všechno energeticky náročné byznysy. Maso tam musíte chladit, udržovat v nějakém teplotním řetězci," vysvětlil prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR Tomáš Prouza. 

V Německu se teď navíc rozšířily, byť ne u prasat, nemoci, a to slintavka a kulhavka. Proto hrozí, že tamní vepřové znovu zaplaví české obchody. "Pokud by ta situace trvala delší dobu, tak by to pro chovatele znamenalo návrat k těm negativním číslům. Už teď jsou pod rentabilitou výroby," upozornil Stibal.

"Já už jsem si dvacet let neřekl o cenu, protože mi ji každý týden někdo nadiktuje," popsal chovatel prasat Jaroslav Hajda. Levným dovozům nahrává i to, že třeba Velká Británie už import německého vepřového zakázala.

Kontakt a celý článek naleznete na serveru (http://domovstesti.blog.cz/) zde.